Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Woda w domu jest każdego dnia zużywana w ogromnych ilościach do różnych czynności. Nie każdy jednak może powiedzieć z pełnym przekonaniem, że z jego kranu płynie krystalicznie czysta woda. Dlaczego tak się dzieje? Na co najczęściej skarżą się mieszkańcy miast w związku z jakością użytkowanej wody?

W miastach życie bez stałego dostępu do wody jest praktycznie niewyobrażalne. Już przejściowe utrudnienia, trwające godzinę w danym budynku potrafią sparaliżować funkcjonowanie gospodarstwa domowego. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy w ilu tak naprawdę procesach uczestniczy woda w naszym życiu codziennym. Od kąpieli i sprzątania, po gotowanie i zaspakajanie podstawowej potrzeby pragnienia. Nie każdy użytkownik jest w stanie korzystać jednak ze wszystkich możliwości, jakie daje woda najwyższej jakości. Z jakiego powodu?

Woda wodociągowa w normie

Do znacznej większości mieszkańców miast każdego dnia przesyłane są ogromne ilości wody siecią wodociągową. Wystarczy odkręcić kran, by cieszyć się jej obecnością. Nie trzeba się niczym przejmować, bo o całą resztę dbają lokalne zakłady wodociągowe. To po ich stronie leży dokładne uzdatnianie wody, dbanie o jej jakość, bezpieczeństwo oraz stan całej infrastruktury wodociągowej. W razie awarii bądź wystąpienia jakichkolwiek problemów, właśnie oni muszą jak najszybciej je zażegnać.

Co do samej jakości przesyłanej wody trudno o jakiekolwiek zastrzeżenia, ponieważ jej skład musi w pełni odpowiadać normom wyznaczonym w najważniejszym w Polsce dokumencie dotyczącym jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Musi być wolna od mikroorganizmów, nie może mieć przekroczeń związków chemicznych. Aby utrzymać wymagania, zakłady wodociągowe przeprowadzają wieloetapowe procesy uzdatniania wody, a próbki przechodzą wielokrotne badania w ciągu doby. Kłopoty zdarzają się niezmiernie rzadko, a jeśli już wystąpią, odbiorcy muszą zostać o nich natychmiast poinformowani. Na przykład, jeśli w jakiejś miejscowości w wodzie zostaną wykryte bakterie coli, komunikat natychmiast pojawia się w lokalnych mediach, a proces niwelacji problemu jest wdrażany.

Skoro więc wodociągi tak bardzo dbają o jakość wody i powstaje wiele kampanii uświadamiających, że wodę można bezpiecznie pić, a nie tylko użytkować, to gdzie leży problem? Dlaczego mieszkańcy miast nie są przekonani do jakości tego, co leci z ich kranów?

Na to skarżą się mieszkańcy miast

Duże znaczenie ma stan magistrali w budynku docelowym. Wodociągi ponoszą odpowiedzialność za jakość dostarczanej wody jedynie do budynku docelowego, reszta zależy już od administracji. Tu mogą pojawiać się kłopoty. Zwłaszcza w przypadku starego budownictwa rury mogą być niewymieniane od wielu lat. Wykonanie z przestarzałych materiałów, brak konserwacji lub jej nieprawidłowe przeprowadzanie mogą skutkować pogorszeniem jakości wody. Ponadto w wodzie mogą występować substancje, które mimo że nie są obecne w przekroczeniach, to i tak bywają dokuczliwe. Oto, na co skarżą się mieszkańcy miast.

Kamienny osad na dnie czajnika

Osad na dnie czajnika, to zjawisko, o którym w przypadku wody wodociągowej mówi się najczęściej. Kamień gromadzi się podczas gotowania wody i tworzy coraz większą warstwę skutecznie zniechęcając odbiorców do spożywania przegotowanej, a już tym bardziej niezagotowanej wody. Za to zjawisko odpowiada wysoki stopień twardości wody. Im jest wyższy, a woda bardziej twarda, tym bardziej widoczne problemy. Polskie normy dopuszczają nawet 500 mg CaCO3/l ze względu na brak dowodów szkodliwości dla zdrowia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że kamień zbiera się nie tylko na dnie czajnika, ale wszędzie tam, gdzie płynie twarda woda. Do tego im twardsza woda, tym większe napięcie powierzchniowe. To rodzi całą masę problemów. Przede wszystkim straty finansowe: wyższe rachunki za ogrzewanie, naprawy awarii, brak możliwości naprawy kotła grzewczego na warunkach gwarancji (wielu producentów nie uwzględnia gwarancji z powodu swojej rekomendacji użytkowania miękkiej wody do zasilania), spore wydatki na środki czystości. A to nadal nie są jedyne wady twardej wody. Więcej na ten temat w artykule: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

Smak i zapach wody

Użytkownicy wody miejskiej rezygnują ze spożywania kranówki i przerzucają się na wodę butelkowaną. Jako przyczynę najczęściej podają smak i zapach wody, które pozostawiają wiele do życzenia. Odrzucenie kranówki wynika nierzadko z krążących mitów o nieprzydatności wody wodociągowej do picia, przekazywanych jeszcze z dawnych lat.

Niechęci do smaku i zapachu wody należy szukać w kilku zjawiskach. W niektórych przypadkach chodzi o indywidualne odczucia względem wody. Jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje. Czasami jednak przyczyny można upatrywać w obecności chloru oraz jego pochodnych w wodzie. Już nawet niewielkie ilości mogą mieć wpływ na zmianę walorów organoleptycznych. Skąd się biorą w wodzie? Zazwyczaj są wynikiem procesów dezynfekcji, niezbędnych do utrzymania wody i sieci wodociągowej w dobrym stanie i pełnym bezpieczeństwie mikrobiologicznym. Więcej na ten temat pisałem już w artykule: Chlorowana woda z kranu

Chlor i jego pochodne nie tylko pogarszają smak i zapach wody, ale mogą też mieć niekorzystny wpływ na stan skóry, co jest szczególnie zauważalne w przypadku osób cierpiących na nadwrażliwość oraz choroby skórne. Regularne kąpiele w takiej wodzie mogą prowadzić do zaczerwienień, swędzenia, pieczenia, pojawienia się niedoskonałości, przesuszenia skóry.

Zanieczyszczenia mechaniczne w wodzie

Kiepski stan magistrali w budynku może przekładać się na obecność zanieczyszczeń mechanicznych w wodzie. Choćby obecny w rurach kamienny osad lub rdza mogą odrywać się z powierzchni pod siłą przepływającej wody i wraz z nią trafiać do odbiorców. Czasami z kranu może polecieć brudna, mętna woda, pełna piachu. To zdarza się naprawdę rzadko i zazwyczaj jest wynikiem awarii.

Poprawa jakości wody na własną rękę

W przypadku wody wodociągowej właściwie możemy mówić o doszlifowaniu jej jakości. Nie jest to trudne, ani też wymagające zbytniego zaangażowania. Wystarczy odpowiednio dobrane urządzenie uzdatniające wodę, byśmy mogli cieszyć się dobrą jakością i najwyższym komfortem jej użytkowania. Oto, na co warto zwrócić uwagę, jeśli i w Twoim domu dostrzegasz potrzebę poprawy właściwości wody.

Filtry kuchenne

Filtry kuchenne to bardzo prosty sposób na polepszenie jakości wody zarówno w dużych gospodarstwach domowych, jak i niewielkich kuchniach mieszkań. Te urządzenia są niewielkie, bez trudu mieszczą się w kuchennej szafce i uzdatniają wodę z jednego miejsca poboru. Do wyboru są naprawdę różne opcje, z różną ilością etapów filtracji wody i dokładnością oczyszczania. Wszystkie natomiast łączy jedno – ich zadaniem jest dostarczanie wody wysokiej jakości, smacznej i przede wszystkim bezpiecznej, na cele spożywcze.

Wśród produktów dostępnych w sklepie internetowym warto wymienić systemy ultrafiltracji. Dobrym przykładem jest Ecoperla Slimline POU. Posiada wbudowaną membranę utlrafiltracyjną, cały proces uzdatniania jest przeprowadzany na bieżąco. Nie ma zbiornika na magazynowanie wody, a naturalnie występujące minerały zostają zachowane. Znacznej poprawie ulegają właściwości organoleptyczne. Jest to możliwe między innymi dzięki zastosowaniu wkładu z węglem aktywnym.

Największą popularnością cieszą się natomiast systemy odwróconej osmozy. Tu wybór jest naprawdę duży. Jeśli stawiasz na nowoczesne  wydajne rozwiązania, które nie zajmą dużo miejsca, warto wybrać Ecoperla Profine Zero. Posiada dwie membrany osmotyczne, działające równolegle. Ciekawym rozwiązaniem jest wbudowany mieszacz, dzięki któremu można samodzielnie regulować ilość minerałów obecnych w wodzie. Innym przykładem jest odwrócona osmoza Ecoperla Rosa, która pozwala na czerpanie dwóch rodzajów wody. Z jednej strony oczyszczonej, idealnej do gotowania, a z drugiej wody bogatej w magnez i wolny wodór, o właściwościach prozdrowotnych.

Sposób na twardą wodę

Najlepszym sposobem na redukcję wysokiego stopnia twardości wody jest centralny zmiękczacz wody działający na zasadzie wymiany jonowej. To bardzo popularne urządzenia, które coraz częściej nabywają odbiorcy wody miejskiej. Więcej na ich temat w artykule: Zmiękczacz wody – naprawdę działa? Cena, opnie, gdzie kupić?

Oferta zmiękczaczy wody jest szeroka, co daje ogromne pole manewru. Urządzenia są wyposażone w różne funkcje, dostępne w szerokim zakresie cenowym. Jeśli najważniejsze jest prawidłowe, bezawaryjne działanie i niskie koszty eksploatacji, warto przyjrzeć się bliżej serii Ecoperla Toro. Z kolei Ecoperla Slimline CS to zmiękczacze wody wprost naszpikowane dodatkami ułatwiającymi eksploatację. Potrzebna większa wydajność? Z tym poradzi sobie seria dwuczęściowych zmiękczaczy wody Ecoperla Softower.

Na poprawę smaku i zapachu wody

Właściwości organoleptyczne wody można poprawić w całej instalacji, a nie tylko w przypadku wody płynącej w kuchni. W tym przypadku doskonale sprawdzi się kolumna węglowa, taka jak Ecoperla Carbotower. W całości jest wypełniona węglem aktywnym, który doskonale radzi sobie z adsorpcją zanieczyszczeń pogarszających właściwości oraz redukcją chloru i jego pochodnych.

Jeśli w domu nie ma miejsca na montaż kolumny węglowej i zmiękczacza wody, a istotna jest i redukcja wysokiego stopnia twardości wody, i poprawa właściwości organoleptycznych, można postawić na kompaktowe urządzenie 2 w 1, czyli zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. Ta nowość zapewnia naprawdę dobre efekty.

Zestawy do uzdatniania wody wodociągowej

Dla bardziej wymagających względem jakości wody istnieje możliwość zakupu całego zestawu do uzdatniania wody. Właściciele gospodarstw domowych najczęściej decydują się na zestawy składające się z: mechanicznego filtra narurowego, zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej. Więcej przeczytacie w tym artykule: Zestawy do uzdatniania wody w domu – co warto ze sobą łączyć?

Każdy problem z wodą jest do rozwiązania

Jak widać, sposobów na poprawę jakości wody jest naprawdę sporo i z łatwością można dobrać coś do swoich potrzeb. Woda w mieście jest dobrej jakości, ale może być perfekcyjna. Potrzebujesz pomocy w doborze urządzenia? Zapraszam do kontaktu!