Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Już pewnie większość z Was słyszała o obchodach Światowego Dnia Wody, które oficjalnie odbywają się 22 marca każdego roku, jednak w tym roku tą uroczystość świętowano hucznie w całej Polsce w weekendy przed i po oficjalnej dacie. Światowy Dzień Wody to bardzo ważna okazja, aby przypomnieć sobie jak istotna i niezwykła jest woda, jednak o jej roli warto pamiętać nie tylko od święta.

W dzisiejszym artykule nie tylko chciałbym napisać o uroczystości, w której główną bohaterką jest woda, ale także o jej różnych obliczach. Może pokazanie wody z różnych perspektyw sprawi, że niektórzy zaczną ją traktować z szacunkiem i uświadomią sobie jej znaczenie w codziennym życiu?

Światowy Dzień Wody – jak to się zaczęło?

Ten dzień, w którym głównym bohaterem jest woda, ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ. W 1992 zorganizowano konferencję Szczyt Ziemi w Brazylii w ramach Agnedy 21. Podczas tego spotkania zwrócono szczególną uwagę na fakt, że już ponad miliard ludzi na Ziemi nie ma stałego dostępu do czystej i bezpiecznej wody. To właśnie stało się głównym argumentem za ustanowieniem święta.

Światowy Dzień Wody ma nieść ze sobą przede wszystkim funkcję edukacyjną. Na całym świecie obchody to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim uświadamianie tysięcy ludzi o tym, jak cenna jest woda i co by się stało, gdyby jej zabrakło.

Pierwsze obchody zorganizowano już rok po ustanowieniu konkretnej daty. Co roku Dzień Wody odbywa się pod innym hasłem. Podczas pierwszych obchodów brzmiało ono „Troska o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka”. W tym roku (2018) głównym hasłem jest „Natura dla wody”. Wśród ciekawszych haseł można wymienić jeszcze „Woda dla rozwoju”, „Woda w zmieniającym się świecie” czy też „Woda a zrównoważony rozwój”.

Jak Polacy obchodzą Dzień Wody?

Światowy Dzień Wody to przede wszystkim liczne konferencje związane bezpośrednio z hasłem przewodnim danego roku. Większość z nich jest bezpłatna. Oprócz tego odbywa się wiele pikników, pokazów specjalnych związanych z doświadczeniami chemicznymi, jest sporo konkursów związanych z wodą, gdzie głównymi odbiorcami są dzieci. Miejskie wodociągi tego dnia chętnie zapraszają na zwiedzanie obiektu. W niektórych miastach można zwiedzić nawet małe wodne elektrownie. Na takich imprezach można dowiedzieć się sporo o jakości wody płynącej z kranu oraz zapytać o dobre praktyki oraz o to jak dbać o wodę.

Taki dzień jest nie tylko dobrą zabawą oraz źródłem wiedzy o wodzie lecz także doskonałym argumentem do wprowadzania nowego prawa wodnego oraz realizacji działań mających na celu ochronę zasobów. Na przykład w 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, w której uznaje się, że dostęp do świeżej i czystej wody jest prawem człowieka, jakie należy mu zagwarantować.

Woda – nadal wielka zagadka

Woda, pomimo tego, że jest prostym związkiem, to jednocześnie najbardziej zdumiewającym. Interesowała już od czasów starożytnych. Była na Ziemi zanim powstało życia i stworzyła warunki, by życie mogło się rozwijać.

Aż do XVIII wieku ludzie byli przekonani, że woda jest substancją niepodzielną oraz jednolitą. Dopiero francuski naukowiec Antoine Lavoisier znalazł dowody na to, że woda to tak naprawdę mieszanka tlenu oraz wodoru.

To właśnie z wody składają się organizmu żywych stworzeń. Człowiek składa się z niej w 60%. W dodatku pokrywa 70% powierzchni Ziemi i reguluje klimat, ponieważ występuje choćby pod postacią chmur. Jest jednym z najdoskonalszych rozpuszczalników innych substancji. Można to uznać zarówno za zaletę jak i wadę, ponieważ przez to praktycznie nigdy nie występuje w czystej postaci.

W dodatku woda występuje w naturze aż w trzech postaciach: stałej, ciekłej oraz gazowej. Jej niezwykłą właściwością jest również to, że przybierając formę lodu utrzymuje się na powierzchni wody i zwiększa swoją objętość, podczas gdy większość substancji zmniejsza swoją objętość oraz zaczyna krzepnąć od dołu. Ta cecha wody zapewnia najlepsze warunki do przetrwania w niej życia. Pod lodową pokrywą nadal rozwija się flora oraz fauna. Gdyby zbiorniki wodne zamarzały całkowicie, zwierzęta i roślinność nie miałyby żadnych szans na przeżycie.

Woda przenikając w głąb Ziemi łączy się z innymi pierwiastkami tworząc na przykład kamienie szlachetne.

To nadal nie są wszystkie możliwości wody. Ciężko je zmieścić w jednym artykule, jednak wymienione dają pogląd na to, ile daje woda.

Woda – twórca kultury

Woda stała się tak ważna dla ludzi, że bez trudu przeniknęła naszą kulturę. Przez Talesa z Miletu została uznana za praprzyczynę wszystkich bytów. W innym ujęciu to jeden z czterech żywiołów, który po połączeniu z resztą tworzy rzeczywistość. W tradycji chińskiej i japońskiej była uznawana za jeden z pięciu żywiołów.

Jest też uznawana za symbol płodności, życia oraz oczyszczenia. W wielu kulturach stanowi metaforę przejścia z jednego etapu na drugi, a polanie się nią symbolizuje odrodzenie oraz oczyszczenie. Tak się dzieje na przykład przy chrzcie.

Globalne problemy z wodą

Coraz bardziej zwiększające się zanieczyszczenie środowiska oraz zmiana klimatu przyczyniają się do stale malejących zasobów wody pitnej. UNICEF szacuje, że już w 2050 roku (czyli stosunkowo niedługo) ponad 60 krajów zamieszkiwanych przez 7 miliardów ludzi będzie miało problemy z dostępem do wody pitnej.

Ekosystem jest coraz bardziej niszczony przez zanieczyszczenia wody, powodzie, susze, trzęsienia ziemi. Wodę zużywamy coraz szybciej, a źródła niestety nie nadążają z regeneracją.

W Afryce co roku wędrówka po świeżą wodę zajmuje ludziom około 40 mld godzin. Szacuje się, że na terenach dotkniętych suszą mieszka około 150 mln dzieci.

Brak dostępu do świeżej wody wiąże się z występowaniem wielu poważnych chorób. Zmniejsza też szansę na wyrwanie się ze skrajnej biedy wielu młodych kobiet zamieszkujących tamte tereny – to właśnie one poświęcają długie godziny na wędrówki po tą życiodajną ciecz.

Okazuje się, że największą część zasobów wody pochłania rolnictwo. Jest to aż 70%. 20% pochłania przemysł, natomiast aż 10% światowych zasobów wody pochłaniają gospodarstwa domowe.

Polska a niedobór wody

Jeśli wydaje się nam, że problemy z wodą to odległa rzeczywistość – jesteśmy w błędzie. Okazuje się, że Polska jest jednym z najuboższych krajów, jeśli chodzi o zasoby wody w porównaniu z innymi krajami europejskimi oraz amerykańskimi. Polskie zasoby naturalne są porównywalne z zasobami Egiptu.

Okazuje się też, że wodę coraz trudniej się oczyszcza. Wynika to z coraz większego zużycia detergentów oraz kosmetyków. Właśnie z tego powodu najlepiej wybierać te, które nie zawierają fosforanów. Warto przy tym wszystkim pamiętać, że woda, która odpływa z chemikaliami do kanalizacji z czasem do nas powróci w innej postaci.

Z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wynika, że średnie dzienne zużycie wody w Polsce sięga 150 litrów, z czego tylko około 2 wypijamy każdego dnia. Jeszcze część jest wykorzystywana na przyrządzanie potraw, natomiast cała reszta odpływa do ścieków po praniu, zmywaniu, kąpieli, etc.

Prosty sposób na oszczędzanie wody

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile tak naprawdę wody zużywamy każdego dnia oraz ile potrzeba wody na wytworzenie produktów spożywczych, koniecznie przeczytaj artykuł Ślad wodny, czyli ile tak naprawdę wody zużywamy?

Jak zaoszczędzić wodę i przy okazji zmniejszyć rachunki? O tym znajdziesz sporą dawkę informacji w artykule Jak skutecznie obniżyć rachunki za wodę? 

W obu tekstach znajdziesz wiele rozwiązań problemu nadmiernego zużycia wody. Dowiesz się jak z nim walczyć oraz jak żyć bardziej ekologicznie.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!