Wraz ze zmianami klimatycznymi, rosnącą populacją globalną i postępem technologicznym, branża uzdatniania wody bardzo szybko się rozwija. Choć miniony już 2023 rok nie obfitował w wiele nowości produktowych, łatwo zauważyć wzmocnienie trendów obecnych w tym sektorze już od wielu lat. O czym dokładnie mowa? Co wydarzyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy w branży uzdatniania wody? Czym zaskoczyli nas producenci? Jakie tematy dominowały na blogu? I wreszcie, czego można się spodziewać w 2024 roku? Zapraszam tym samym do zapoznania się z corocznym podsumowaniem wydarzeń i trendów obecnych w branży uzdatniania wody!
Trendy obecne w branży uzdatniania wody w 2023 roku
Globalne trendy wodne kształtujące branżę wodną w 2023 r., niezmiennie od wielu miesięcy, angażują zarówno producentów, jak i przemysł oraz prawodawców w dążeniach do zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska systemów uzdatniania wody (pitnej i użytkowej) oraz rozwiązań w zakresie recyklingu ścieków. Proponowane rozwiązania mają więc w zamierzeniu pomagać w eliminacji problemów związanych z oczyszczaniem i niedoborem wody, zapewniając jednocześnie jej długoterminową zgodność z przepisami.
Szybka urbanizacja w krajach rozwijających się często przekracza możliwości ustawodawców w zakresie budowy niezbędnej infrastruktury i stwarza krytyczną potrzebę samodzielnego oczyszczania wody. Miejskie systemy wodociągowe często nie są w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń, takich jak farmaceutyki, czy choćby mikroplastik. Woda może też ulegać wtórnemu zanieczyszczeniu w sieciach dystrybucyjnych zanim dotrze do punktów poboru. Na szczęście nowe, zaawansowane systemy oczyszczania wody eliminują coraz większe spektrum szkodliwych substancji chemicznych, których brakuje wcześniejszym generacjom filtrów do wody. W tym kontekście szczególnie dużą popularnością cieszą się niezmiennie systemy odwróconej osmozy oraz ultrafiltracja.
Czynnikiem kształtującym rynek systemów uzdatniania wody w 2023 r. jest również stale rosnąca świadomość konsumentów na temat szkodliwości wody w plastikowych butelkach, zarówno ze względu na zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi, jak i w kontekście mikroplastiku. Rozwój rynku filtrów do wody zbiegł się zatem z podobnym wzrostem na rynku butelek na wodę wielokrotnego użytku, który według prognoz ma wzrosnąć do 14,6 miliarda dolarów do 2032 roku (według Globe Netswire).
Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również kwestia pozyskiwania i filtrowania wody deszczowej oraz recyklingu wody szarej. Korzystanie z potencjału, jaki niosą ze sobą te dwa rodzaje cieczy to forma przystosowania do stale postępujących zmian klimatu. Producenci oferują w tym zakresie coraz bardziej skuteczne, wydajne i zaawansowane technologicznie systemy, o których wspominałem w artykułach: Oczyszczanie wody deszczowej – wyzwania współczesnych inwestorów oraz Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej.
Nie ulega wątpliwości, że nie było jednego czynnika napędzającego rozwój branży uzdatniania wody w 2023 roku, co w dalszym ciągu skłania producentów na całym świecie do poszukiwania rozwiązań coraz bardziej zaawansowanych technologiczne i ekologicznych, a jednocześnie przyjaznych dla użytkownika.
Nowości w branży uzdatniania wody w 2023 r.
W 2023 roku branża uzdatniania wody nie doczekała się zbyt wielu nowości. Z drugiej strony warto wyróżnić dwie marki, które od początku swojego istnienia nie ustają we wprowadzaniu rozwiązań gwarantujących jeszcze bardziej funkcjonalne, ekonomiczne i ekologiczne oczyszczanie wody. Mowa o polskim producencie Ecoperla oraz włoskim gigancie Atlas Filtri.
Automat K-Matic – nowy produkt Atlas Filtri
Wśród nowości pojawił się, wyczekiwany przez użytkowników filtrów z serii Hydra, automatyczny zawór spustowy K-Matic z timerem, będący gwarancją czystego wkładu po każdym płukaniu.
Automat K-Matic do filtrów Atlas Filtri Hydra to przede wszystkim automatyzacja procesu czyszczenia wkładu filtracyjnego oraz intuicyjny montaż i programowanie. Producent zadbał również o wysoką odporność zaworu K-Matic na niszczące działanie wody i pyłów (IP54). Urządzenie zasilane baterią 9V zostało też wyposażone w zabezpieczenie, które automatycznie zamyka zawór, jeśli nastąpi przerwa w dostępie do energii (wyładowana bateria). W przypadku nadmiernego zabrudzenia wkładu filtracyjnego, użytkownik może również aktywować ręczną funkcję czyszczenia, dzięki której swoboda wyboru idealnego czasu mycia jest jeszcze większa.
Warto również dodać, że zawór K-Matic jest kompatybilny ze wszystkimi filtrami Atlas Filtri z serii Hydra (z wyjątkiem serii Hydra BIG. Zachęcam w tym miejscu do zapoznania się z dokładnym opisem urządzenia.
Zmiękczacz wody Ecoperla Toro 24 – znany, ale w nowym wydaniu!
Końcówka 2023 r. przyniosła jeszcze premierę ulepszonej wersji jednego z najpopularniejszych zmiękczaczy wody z serii Ecoperla Toro, polskiej marki Ecoperla.
Nowa, ulepszona wersja mniejszego modelu z tej serii – Ecoperla Toro 24 – zawiera o 4 litry żywicy jonowymiennej więcej niż poprzednia wersja urządzenia. W praktyce oznacza to zwiększenie ilości wody między regeneracjami bez podnoszenia kosztów eksploatacji. Ilość wody i soli na regenerację została tym samym na bardzo niskim poziomie. Dzięki temu eksploatacja jest tańsza, a samo urządzenie generuje jeszcze więcej oszczędności. Co więcej, maksymalnie uproszczony proces regeneracji zajmuje niewiele czasu, więc dostęp do miękkiej wody w domu jest praktycznie nieograniczony.
Seria Ecoperla Toro obejmuje również drugi, większy model – Ecoperla Toro 35 – przeznaczony do montażu w gospodarstwach domowych zamieszkiwanych przez co najmniej 4 osoby, generujących jednocześnie większe zużycie wody.
Oba urządzenia wyróżniają się na rynku dopracowaną w najdrobniejszych detalach obudową, skutecznością, funkcjonalnością i ekonomiczną eksploatacją, dlatego cieszą się olbrzymią popularnością wśród użytkowników gospodarstw domowych, w których występuje problem z twardą wodą.
Więcej na temat obu tych urządzeń można znaleźć w artykułach: Ecoperla Toro 24 – poznaj nowy wymiar zmiękczania wody oraz Kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro 35 już w sprzedaży!
Co się działo na blogu w 2023 r.?
W ciągu ostatnich 12 miesięcy na blogu pojawiły się 64 artykuły, a wśród nich zarówno nowe wpisy, jak i aktualizacje treści z lat poprzednich. Tematyka tekstów obejmowała zarówno rozwiązania przeznaczone dla domu, jak i te dedykowane do aplikacji przemysłowych oraz innych użytkowników komercyjnych. Profesjonalistów oraz osoby szczególnie zainteresowane tą tematyką zachęcam do lektury wpisów:
- Uzdatnianie wody dla przemysłu energetycznego
- Jak uzdatniać wodę dla przemysłu włókienniczego?
- Jak uzdatniać wodę dla przemysłu szklarskiego?
- Jak uzdatniać wodę dla przemysłu motoryzacyjnego?
Z myślą o gospodarstwach domowych opracowałem i zaktualizowałem też kilka artykułów, poruszających tematykę doboru systemu uzdatniania wody dopasowanego do indywidualnych preferencji i oczekiwań użytkowników. Sporo praktycznych informacji można zatem znaleźć w tekstach: Oszczędny zmiękczacz wody, czyli jaki?, Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego – który wybrać? oraz Jak dobrać stację uzdatniania wody?
W tym miejscu zachęcam też do zapoznania się z aktualizacją jednego najpopularniejszych artykułów na blogu, który zawiera praktyczny kalkulator twardości wody. Z uwagi na postępujące zanieczyszczenie środowiska naturalnego, wielokrotnie podejmowałem również tematy związane z obecnością w wodzie związków wykazujących szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Można o tym przeczytać m.in. w artykułach:
- Bisfenol A w wodzie – skąd się bierze? Jaki wpływa na zdrowie?
- Arsen w wodzie pod lupą, czyli co warto wiedzieć?
- Glin w wodzie. Skąd się bierze i jak go usuwać?
Branża uzdatniania wody na przestrzeni lat
Jeśli interesujesz się nowinkami z branży uzdatniania wody, chcesz lepiej zrozumieć rynek i poznać dostępne rozwiązania technologiczne, przeczytaj podsumowania z lat ubiegłych, które od 2017 roku regularnie publikuję na blogu.
- Podsumowanie 2022 roku w branży uzdatniania wody
- Podsumowanie 2021 roku w branży uzdatniania wody
- Podsumowanie 2020 roku w branży uzdatniania wody
- Podsumowanie 2019 roku w branży uzdatniania wody
- Podsumowanie 2018 roku w branży uzdatniania wody
- Podsumowanie 2017 roku w branży uzdatniania wody
Prognozy na rok 2024 w branży uzdatniania wody
Czy nadchodzący 2024 rok będzie przedłużeniem ostatnich 12 miesięcy? To bardzo prawdopodobne, ale należy się też spodziewać nowych rozwiązań z zakresu uzdatniania wody dla domu i przemysłu – jeszcze bardziej funkcjonalnych i przyjaznych dla środowiska naturalnego. To, jakie nowości szykują producenci, okaże się zapewne już wkrótce okaże. Chcesz być na bieżąco? Zachęcam Cię zatem do regularnych wizyt na blogu, gdzie co tydzień publikuję wiele praktycznych treści i nowinek z branży. W ten sposób nie pominiesz żadnej istotnej informacji! Tymczasem życzę wszystkim czytelnikom, wspaniałego i pełnego sukcesów 2024 roku.