Strona główna » Blog » Jak usunąć twardość wody?

Jak usunąć twardość wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: sie 20, 2018

Zacieki na armaturze, kamień w czajniku, kolejna wymiana pralki i żelazka, w dodatku ogromne rachunki za ogrzewanie. Wszystkiemu winny jest wysoki stopień twardości! Tylko jak skutecznie usunąć twardość wody?

Twarda woda to powszechny problem znany większości osób. O tym, czym właściwie jest pisałem już w artykule: Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć? Dziś postaram się opowiedzieć więcej na ten temat.

Najbardziej efektywnym sposobem na usuwanie wysokiego stopnia twardości wody jest zmiękczanie. Do kategorii zmiękczania wody należy szereg procesów, które pozwalają na częściowe lub całkowite usunięcie rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu oraz innych substancji odpowiedzialnych za wywołanie zjawiska zwanego powszechnie twardą wodą.

Najczęściej stosowane metody zmiękczania wody

Zmiękczanie wody można przeprowadzić na kilka sposobów. Wszystko zależy od rodzaju wiązania jonów odpowiedzialnych za twardość wody. Oto najpopularniejsze i najlepiej sprawdzone metody usuwania twardej wody powszechnie stosowane w domach.

Termiczne metody usuwania twardości wody

Ta metoda jest najpowszechniej stosowana, często nawet nieświadomie. Jej minusem jest fakt, że oddziałuje jedynie na twardość węglanową.

Usuwanie twardości wody w tym przypadku polega na ogrzewaniu wody do temperatury około 60 – 80 stopni. Właśnie w tym przedziale dochodzi do rozpadu wodorowęglanów i szybkiego usuwania tlenku węgla (IV). Z wody wytrącają się sole tworząc nierozpuszczalne kryształki będące częścią osadu. Często możemy je zauważyć na dnie czajnika.

Węglany mogą być dalej usuwane w procesie filtracji, sedymentacji.

Chemiczne metody usuwania twardości wody

Chemiczna metoda usuwania twardości wody polega na zastosowaniu substancji zmiękczających, czyli takich, które usuwają ze środowiska większość jonów wapnia i magnezu. Głównie wykorzystywane związki to: wodorotlenek wapnia i węglan sodu, rzadziej fosforan (V) sodu.

Skutkiem wykorzystania tej metody również są nierozpuszczalne osady, które trzeba odfiltrować w późniejszych etapach.

Usuwanie twardości wody na drodze wymiany jonowej

Wymiana jonowa to jedna z najchętniej polecanych metod zmiękczania wody przez ekspertów z branży uzdatniania. Być może z tego powodu, że jest najskuteczniejsza i zapobiega powstawaniu osadów.

Temu procesowi poświęciłem oddzielny artykuł: Czy sól zmiękcza wodę? Kilka słów o wymianie jonowej, do którego lektury szczególnie zachęcam zainteresowanych tematem.

Jak usunąć twardość wody przeznaczonej do konkretnych zastosowań?

Twarda woda w gospodarstwach domowych potrafi być niezwykłym utrapieniem. Z tego względu przygotowałem zestawienie najchętniej stosowanych urządzeń, które są w stanie usunąć twardość wody.

Zmiękczanie wody w kuchni

Zdarza się, że wysoki stopień twardości jest kłopotem jedynie w kuchni lub nie jesteśmy w stanie założyć urządzenia centralnie zmiękczającego wodę. W takich przypadkach dobrą alternatywą są systemy odwróconej osmozy.

Odwrócona osmoza

Takie urządzenia bez problemu redukują stopień twardości wody. Przefiltrowanej w ten sposób można używać do gotowania, przygotowania potraw lub napojów (gorących i zimnych). Wodę można również wlać do żelazka lub parowaru – nie pozostawi tam kamienia. Zmiękczona woda nie powoduje ciężkich do odmycia osadów na naczyniach.

Warto wspomnieć, że systemy odwróconej osmozy nie tylko doskonale usuwają twardość wody, ale również chlor i jego pochodne, metale ciężkie, bakterie, wirusy i wszelkie substancje odpowiedzialne za zmianę cech organoleptycznych wody.

Zmiękczanie wody na cały dom

Jeśli tylko jest taka możliwość, warto zainwestować w filtr zmiękczający wodę na cały dom. Dzięki temu przed kamiennym osadem ochronimy całą instalację wodną w domu oraz wszystkie duże sprzęty AGD.

Zmiękczacze wody

Zmiękczacze wody działające na zasadzie wymiany jonowej to najlepszy sposób na skuteczne usuwanie soli wapnia i magnezu z całej domowej instalacji. Takie urządzenia podłącza się na wejściu wody do budynku. Do wyboru mamy zmiękczacze kompaktowe oraz dwuczęściowe.

Głównym zadaniem zmiękczaczy wody jest nie tylko kompleksowa ochrona urządzeń AGD, kotłów grzewczych i rur w budynkach mieszkalnych. Oprócz tego sprawiają, że koszty zużycia środków czyszczących i kosmetycznych znacznie maleją. Podobnie jest z wydatkami na ogrzewanie. W dodatku przy regularnym stosowaniu miękkiej wody dużą poprawę powinny odczuć osoby z problemami skórnymi oraz cierpiące z powodu przesuszania się włosów.

Ciekawostką jest to, że oprócz twardości wody, zmiękczacze wody są też w stanie poradzić sobie z niewielkimi przekroczeniami żelaza w wodzie.

Przy okazji warto jeszcze wspomnieć, że zmiękczacze wody są jednym z mniej kosztownych sposobów uzdatniania. Wymiana złoża powinna nastąpić dopiero po upływie kilku lat. Jedyne, o czym warto pamiętać, to regularne dosypywanie soli do zbiornika.

Zmiękczacze wody będą odpowiednim rozwiązaniem zarówno do wody wodociągowej, jak i wody ze studni.

Filtry narurowe

W szerokim asortymencie urządzeń do zmiękczania wody mamy także filtry narurowe z wkładem filtracyjnym, którego wnętrze wypełnia żywica jonowymienna.

Jest to w pewnym sensie alternatywa o wiele bardziej pojemnych zmiękczaczy wody, jednak mniej skuteczna. Przede wszystkim ze względu na krótszy czas kontaktu złoża z surową wodą.

Drugim argumentem świadczącym o niższości filtrów narurowych jest potrzeba częstej wymiany wkładów, a ta jest dość kosztowna.

Stacje wielofunkcyjne

Jeśli korzystamy z wody z własnego ujęcia i okazało się, że oprócz twardości wody został przekroczony cały szereg innych parametrów, dobrą propozycją może okazać się stacja wielofunkcyjna.

Zawiera w sobie warstwy złoża, które niwelują mangan obecny w wodzie, żelazo, związki organiczne, jon amonowy i twardość.

Stacje są regenerowane za pośrednictwem roztworu solanki, dostępne w formie kompaktowej oraz dwuczęściowej. Przed zakupem najlepiej skonsultować się i pokazać wyniki analizy wody ekspertowi, ponieważ to rozwiązanie sprawdzi się tylko przy zachowaniu konkretnych warunków.

Punktowe zmiękczanie wody

Jeśli nie mamy jak założyć rozwiązania na całą instalację, możemy wybrać filtry z polifosfatem do ochrony zmywarek oraz pralek przed odkładaniem się kamienia wewnątrz AGD. Do codziennych kąpieli pod prysznicem przydatnym może okazać się filtr prysznicowy KDF.

Usuwanie twardości wody nie musi być skomplikowane!

Jak widać, jest mnóstwo różnych sposobów na częściowe lub całkowite usuwanie twardości wody. Koszty zastosowania konkretnych metod są naprawdę zróżnicowane. Każdy powinien znaleźć rozwiązanie najlepiej dostosowane do swoich potrzeb. Jedno jest pewne – twardość wody warto usuwać, zwłaszcza jeśli chcemy ustrzec się awarii i zwiększyć komfort codziennego życia.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.