Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Jeżeli pobierasz wodę ze studni, jeziora czy rzeki to prawdopodobnie dotknął cię problem zmętnienia wody. Najczęściej odpowiadają za to drobne cząsteczki stałe, występujące naturalnie w wodzie, która nie została przefiltrowana.

Mętna woda zawiera więcej zawieszone cząsteczek ciał stałych, często tak małych, że mogą występować w fazie koloidalnej. Woda taka jawi się mętna, mglista lub mleczna. Czasem wraz z mętnością może występować pozorna barwa wody ze względu na kolor występujących osadów.

Gdy woda jest mętna jest to uciążliwe nie tylko ze względów wizualnych i estetycznych ale również użytkowych, a czasem zdrowotnych. Wodę taką powinno się uzdatniać, gdyż może mieć negatywny wpływ na naszą instalację wodną i urządzenia AGD.

Co powoduję mętność?

Mętność wody to głównie nierozpuszczalne składniki mineralne oraz substancje organiczne. Stałe cząstki występują w różnych rozmiarach. Większe zanieczyszczenia często mają tendencje do opadania i osadzania się na dnie, gdy woda jest niezmącona. Mniejsze mogą opadać bardzo powoli lub wcale. Zamiast tego są one zawieszone w wodzie. Pochłaniają promienie światła co właśnie odpowiada za mętny wygląd wody.

Problemy spowodowane przez mętności

Jeżeli mętność jest niewielka to głównym problemem jest to, że jest estetycznie nieprzyjemna dla oka. Mętna woda po prostu nie wygląda czysto i nie budzi zaufania. Tak naprawdę może być całkowicie bezpieczna i dobra dla podstawowych zastosowań domowych. Zmętnienie wody może również powodować przebarwienia na umywalkach, armaturze czy bieliźnie. Może również powodować osady i naloty oraz przytykać różne urządzenia. Mętność wody może powodować ścieranie i erozję rur i kształtek. Wzrost drobnoustrojów jest kolejnym problemem. Zawiesina w wodzie może chronić i blokować sterylizacji promieniami UV przed słońcem lub filtr UV, co zapewnia ochronę i schronienie dla bakterii, wirusów i drobnoustrojów, aby się dobrze rozwijać.

Jak usunąć mętność wody?

Istnieją różne systemy uzdatnia wody, które mogą być stosowane do usuwania osadów i mętności. Systemy te można podzielić na wykorzystujące filtry na rurowe z wkładami filtracyjnymi oraz na stację uzdatniające wykorzystujące płukane złoża.

Wkłady filtracyjne do filtrów narurowych dostępne są w wersji pianek i sznurków polipropylenowych 10″ i 20″ w wersji slim i big oraz rękawy filtracyjne poliestrowe lub nylonowe. Dostępne są również wkłady harmonijkowe, które mają zwieszoną powierzchnię filtracji. Stosuje się również filtry z siatki stalowej, ale są one mniej popularne. Filtry sedymentacyjne są dostępne w różnych rozmiarach oczek – od 1 do 300 mikronów. Są najbardziej skuteczne w usuwaniu niedużej mętności wody. Polipropylenowe wkłady filtracyjne mają żywotność od 6 do 24 miesięcy w zależności od jakości wody. Dostępne są również filtry napylane srebrem, które mają dodatkowe zdolności bakteriostatyczne. Zabezpieczają filtry do wody pod kątem mikrobiologicznym. Gama filtrów mechanicznych posiada możliwość opłukania wkładów i usunięcia zanieczyszczeń do kanalizacji. Pozwala to na oszczędności przy wymienia wkładów, jednak zazwyczaj filtry te oferują mniej dokładną filtracje niż te z wkładami bez możliwości oczyszczania.

Drugi system do usuwania mętności i stałej zawiesiny z wody do znacznie większe zbiorniki ciśnieniowe. Stosuje się głowicę sterujące ręczne lub automatyczne do wykonywania płukań urządzenia. Do usuwania zanieczyszczeń stosuje się piaski, drobne żwirki, zeolity i inne minerały. W zależności od zastosowanego medium filtracyjnego, żywotność takiego urządzeni to 5-10 lat. Po tym czasie należy wymienić złoże. Bardzo ważne jest aby regularnie płukać urządzenie.