Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Problem twardej wody wałkowany był już wielokrotnie na blogu. Warto poruszyć go raz jeszcze. Twarda woda powoduje wiele problemów w Twoim domu, które mogłeś, ale nie musiałeś zauważyć na pierwszy rzut oka. Na szczęście nie wszystko stracone. Przedstawię sprawdzone sposoby zmiękczania wody w domu. Zarówno do celów spożywczych (w kuchni pod zlewozmywakiem) lub na cały dom (montaż na wejściu wody do domu).

Wady twardej wody

Twarda woda ma powoduje zarastanie rur i zimniejsza ich średnice wewnętrzna, zwiększa zużycie mydła i detergentów oraz pozostawia zabrudzenia (osad) po wyparowaniu wody. Powoduje narastanie warstwy osadów w Twoich rurach oraz znacznie zmniejsza wydajność podgrzewaczy wody. Oznacza to zużywanie większej ilości energii na ogrzewanie wody co powoduje zwiększenie wydatków.

Mydło jest również mniej skuteczne w twardej wodzie, ponieważ reaguje z zawartym w wodzie wapniem i magnezem. Skóra myta twardą wodą pozostawia wrażenie szorstkości i suchości wywołane pozostałościami mydła. Włosy myte w wodzie twardej są matowe i trudniej je rozczesać. Niektórzy mogą doświadczysz niektórych z wymienionych skutków twardej wody, część osób może być do tego przyzwyczajona i tego nie zauważyć. Najważniejszym jest jednak by chronić dom przed twardą wodą ze względu na możliwość przedłużenia życia rur oraz i urządzeń gospodarstwa domowego.

Zalety miękkiej wody

Czystsze i bardziej błyszczące sztuce, szkło, lustra, kafelki, lakier na samochodzie oraz armatura. Miękka skóra i czyste, gładkie włosy. Mniejsze zużycie mydła, detergentów, szamponów, lepsze pienienie się oraz łatwiejsze czyszczenie. Ubrania są bez twardych minerałów uwięzionych w tkaninie co zapewnia dłuższe utrzymanie włókien w dobrym stanie oraz łatwiejsze utrzymanie bieli materiału.

Zachowuje żywotność wszystkich urządzeń wodnych, takich jak ekspresy do kawy, czajnik, lodziarki, zmywarki, podgrzewacze wody i pralki. Oszczędność na miesięcznym kosztach energii i ewentualnych uszkodzeniach urządzeń.

Zmiękczacze wody z żywicą jonowymienną

Skutecznym i sprawdzonym sposobem na zmiękczenie wody w całym domu jest stosowanie zmiękczaczy wody ze złożem jonowymiennym. Takie zmiękczacze wody działają na drodze wymiany jonowej i pozwalają na usunięcie niepożądanych kationów z wody. Jony twardości (wapnia i magnezu) zastępowane są przez obojętne jony sodu.

Zmiękczacze wody (kompaktowe lub złożone z dwóch elementów) można stosować na cały dom. Instaluje się je w piwnicy, na wejściu zimnej wody do domu. Zmiękczają wodę w trakcie przepływu przez żywicę kationitową.

Techniki membranowe, czyli odwrócona osmoza

Jednym ze sposobów zmiękczania wody jest stosowanie technik membranowych. Membrany osmotyczne usuwają z wody wszystkie minerały. Także związki wapnia i magnezu. Pory w membranach osmotycznych są tak małe, że przepuszczają tylko wodę o wysokiej czystości chemicznej.

Techniki membranowe w domu używa się w postaci systemów odwróconej osmozy. Filtry osmotyczne montuje się w kuchni pod zlewem. Miękką wodę pobiera się bezpośrednio z kranika dołączonego do zestawu z filtrem. Niestety technik membranowych nie stosuje się do uzdatniania wody na cały dom.

Magnetyzery wody i inne czary

Nie ma żadnego opracowania naukowego, które udowadnia działanie magnetyzerów. Mimo to, chętnych na zakup tego typu urządzeń nie brakuje. Zgodnie z teorią magnetyzery przekształcają jony wapnia w kryształy wapnia, które są stabilne i nie powodują powstawania osadów.

Kryształy są tak małe, że z łatwością usuwa je się wraz z przepływem wody. Są nieszkodliwe, naturalne, odporne na temperaturę i całkowicie stabilne. Nie mają zdolności do przyczepiania się do powierzchni rur czy podgrzewaczy wody dzięki czemu nie powstaje nawarstwiający się osad. Główną zaletą magnetyzerów jest (teoretyczna) możliwość zmiękczania bez dodawania sodu do wody.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!