Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Na czacie dostaję wiele zapytań dotyczących magnetyzerów wody. Czy te urządzenia faktycznie działają i czy ich stosowanie ma sens? Może warto zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem?

Jak działa magnetyzer wody?

Na początku warto wspomnieć, że producenci magnetyzerów wody różnie opisują proces działania tych urządzeń. Nie ma jednej, spójnej definicji.

Magnetyzery są zakładane bezpośrednio na rurę. Woda poddawana jest działaniu pola magnetycznego. W trakcie tego procesu zahamowane zostaje wytwarzanie osadu węglanu wapnia na powierzchni instalacji poprzez wywołanie konkurencyjnego procesu polegającego na wytrącaniu się małych kryształków czy aglomeratów (w zależności od opisu). Najprostszy opis działania sprowadza się do tego, że magnetyzer zmienia strukturę/formę węglanu wapnia uniemożliwiając mu wytrącanie się na powierzchni instalacji.

Magnetyzer wody nie zawsze będzie działał prawidłowo. Na obniżenie jego skuteczności mają wpływ: duża ilość jonów żelaza, krzemionki, chlorków, siarczanów, zbyt duża zawartość całkowita soli, niskie pH, napowietrzanie wody.

Co mówią producenci?

Producenci magnetyzerów wody twierdzą, że te produkty działają i są w stanie poradzić sobie z twardością wody.

Wśród największych zalet tych urządzeń wymieniane są: przedłużenie żywotności instalacji grzewczych i wodociągowych, ograniczenie wydatków związanych z konserwacją i naprawami kotłów grzewczych i urządzeń AGD.

Sprzedawcy utrzymują, że oprócz licznych korzyści dla instalacji magnetyzery mogą mieć wpływ na lepszy stan zdrowia. Według producentów magnetyzery wody zapobiegają osadzaniu się kamienia w organizmie. Podobno picie takiej wody pomaga w utrzymaniu odpowiedniego pH oraz chroni przed czynnikami odpowiedzialnymi za alergie.

Co o magnetyzerach wody mówią naukowcy?

Działanie magnetyzerów wody jest dość racjonalnie wytłumaczone przez producentów, a urządzenia tego typu są stosowane w prywatnych gospodarstwach i przemyśle. Do tej pory nie ma jednak pewności czy ich użytkowanie daje jakiekolwiek efekty.

Przeciw magnetyzerom wody przemawiają liczne opracowania naukowe oraz testy przeprowadzane zarówno w laboratoriach, jak też domach i przedsiębiorstwach. W 2001 roku amerykańskie wojsko przetestowało ich skuteczność. Badania nie wyszły pomyślnie i wykluczyły prawdopodobieństwo działania tych urządzeń.

Można też przeczytać opinie naukowców świadczące o tym, że metoda działa, jednak zakładając magnetyzer wody u siebie musimy liczyć się z tym, że nie usunie on problemu w całości, a jedynie sprawi, ze w rurach będzie się odkładało mniej osadu.

Czy wiesz, że…

Działanie magnetyzera wody było kontrowersyjną kwestią już w XX wieku. Na niektórych obszarach Kanady oraz w kilku stanach USA sprzedawanie tych urządzeń jest całkowicie zakazane lub nakazano umieszczenie informacji o tym, że nie działają.

Wymiana jonowa to 100% pewności

Magnetyzery wody są rzadko stosowane. Tracą na popularności ze względu na to, że ich działanie nie jest potwierdzone i nie zapewniają oczekiwanych efektów. Z drugiej strony obecnie istnieją o wiele lepsze i bardziej wydajne metody. Wśród nich ogromną popularnością cieszą się zmiękczacze wody działające na zasadzie wymiany jonowej. Realnie redukują stopień twardości wody i w stu procentach zabezpieczają instalacje wodne oraz grzewcze.

Mając do wyboru magnetyzer wody i zmiękczacz wody działający w oparciu o wymianę jonową warto przemyśleć decyzję. Druga metoda daje pewność całkowitego wyeliminowania problemu twardej wody. Efekty pracy zmiękczaczy wody są widoczne gołym okiem.

Co o magnetyzerach wody myśli branża uzdatniania wody?

Większość specjalistów z branży uzdatniania wody ma sceptyczne nastawienie do magnetyzerów. Po przeprowadzeniu licznych testów okazuje się, że efekty ich stosowania są marne i praktycznie nie widać różnicy między stanem rur przed i po założeniu urządzenia.