Zakup stacji uzdatniania wody, która upora się z występującymi zanieczyszczeniami, to już połowa sukcesu. Drugą jest odpowiednio przeprowadzona instalacja oraz programowanie. Jest kilka zasad, o których należy pamiętać przy instalacji stacji uzdatniania wody. Pozwolą one uniknąć kłopotów, awarii i przeróbek. Jak wygląda instalacja stacji uzdatniania wody i o czym dokładnie należy pamiętać?
Na pomoc stacja uzdatniania wody
Choć sieć wodociągowa obejmuje coraz więcej miejscowości i praktycznie cały czas podłączane są do niej nowe działki, to niestety nie wszędzie jest to możliwe. Bywają sytuacje, w których taka inwestycja jest zwyczajnie nieopłacalna i o wiele bardziej rentowne okazuje się być wywiercenie własnej studni.
Własne ujęcie niewątpliwie jest wygodnym sposobem na pobór wody użytkowej i spożywczej. Największym minusem jest jednak fakt, że o jakość wykorzystywanej wody właściciel ujęcia musi zadbać samodzielnie. Nie jest ona stale kontrolowana przez odpowiednie służby tak, jak to ma miejsce w przypadku wody dostarczanej przez zakłady.
Woda z własnego ujęcia może zawierać różne przekroczenia. Oczywiście, bywają przypadki, w których okazuje się, że jest wzorcowej jakości i nie ma odstępstw od norm. Niektórzy jednak odkrywają, że w wodzie jest kilka przekroczeń, w tym zbyt wysokie stężenie: żelaza, manganu, jonu amonowego.
Aby dowiedzieć się, jakie dokładnie parametry ma woda, najlepiej przeprowadzić kompleksową analizę wody. Więcej na jej temat w artykułach: Badanie wody ze studni – gdzie zrobić? Ile kosztuje? oraz Analiza wody – praktyczne informacje
To właśnie wyniki analizy wody stanowią podstawę w doborze właściwej stacji uzdatniania wody. Bez nich nie można dobrać odpowiedniej metody uzdatniania wody oraz parametrów urządzenia. W niektórych przypadkach okazuje się, że jedno urządzenie filtracyjne nie jest wystarczające i najlepszym wyjściem jest inwestycja w stację uzdatniania wody złożoną z kilku różnych etapów filtracji.
Na instalację stacji uzdatniania wody coraz częściej decydują się także użytkownicy wody wodociągowej. Główną przyczyną jest wysoki stopień twardości wody, o którym szczegółowe informacje w artykule: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!
W takich przypadkach najczęściej instalowaną stacją uzdatniania wody jest zmiękczacz wody. Więcej informacji tutaj: Zmiękczacz wody – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?
Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że świadomość dotycząca jakości wody stale rośnie. Z tego względu na popularności cały czas zyskują zestawy do uzdatniania wody, o których więcej tutaj: Zestawy do uzdatniania wody w domu – co warto ze sobą łączyć?
W razie potrzeby pomocy w doborze stacji uzdatniania wody służę radą i zapraszam do kontaktu.
Najważniejsze zasady dotyczące instalacji stacji uzdatniania wody
Po zakupie stacji uzdatniania wody, pozostaje jeszcze jej instalacja. Tylko i aż tyle dzieli nas od czystej wody. Urządzenie filtracyjne może zostać zamontowane przez profesjonalną ekipę serwisową, dowolnie wybranego specjalistę, znajomego hydraulika bądź samodzielnie. Wszystko zależy od warunków i możliwości oferowanych przez producenta.
Niezależnie od opcji, na którą się zdecydujemy, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach związanych z instalacją stacji uzdatniania wody.
Odpowiednie przygotowanie pomieszczenia
Przede wszystkim chodzi tu o odpowiednie przygotowanie pomieszczenia gospodarczego pod montaż stacji uzdatniania wody. Jeśli to jest możliwe, obecność urządzeń filtracyjnych najlepiej wziąć pod uwagę już na etapie projektu domu – wtedy z pewnością unikniemy błędów i późniejszych kłopotów, które mogą wyjść przy instalacji.
Na początku należy wspomnieć o samych wymiarach pomieszczenia gospodarczego. Nie może ono być zbyt niskie, ponieważ niektóre stacje uzdatniania wody mogą się tam zwyczajnie nie zmieścić. Same urządzenia filtracyjne są zazwyczaj dość wąskie. W przypadku niektórych rodzajów, wymagających regeneracji środkami chemicznymi, jak zmiękczacze wody czy stacje wielofunkcyjne, należy liczyć się z obecnością dodatkowego zbiornika na regenerant.
Najważniejsze, aby w pomieszczeniu gospodarczym znajdował się odpływ do kanalizacji. Praktycznie każde urządzenie filtracyjne produkuje popłuczyny, które powinny zostać w odpowiedni sposób odprowadzone.
W większości przypadków niezbędny jest także dostęp do energii elektrycznej w pobliżu miejsca montażu. Automatyczne głowice sterujące potrzebują prądu do działania i jest to warunek konieczny.
Stacje uzdatniania wody nie mogą stać na zewnątrz, ani w pomieszczeniach, w których istnieje możliwość spadku temperatury poniżej zera stopni.
Możliwość wystąpienia potrzeby uzdatniania wody należy wziąć także przy wyborze zbiornika hydroforowego oraz pompy. Jeśli okaże się, że w wodzie wystąpiły większe przekroczenia żelaza i manganu, mogą być potrzebne odżelaziacze i odmanganiacze ze wstępnym napowietrzaniem. To wymaga obecności ocynkowanego zbiornika hydroforowego.
Właściwa kolejność urządzeń filtracyjnych
Spotykanym błędem jest niewłaściwa kolejność montażu urządzeń filtracyjnych. Przez to cały system może działać niesprawnie, a prawdopodobieństwo wystąpienia awarii jest dość spore.
Warto pamiętać, że lampa bakteriobójcza zapewniająca dezynfekcję wody, zawsze powinna stanowić ostatni etap całej stacji uzdatniania wody. Promienie ultrafioletowe będą oczyszczały wodę z mikroorganizmów w sposób efektywny tylko wtedy, jeśli ta nie będzie mętna, pozbawiona osadów, o właściwym stopniu twardości i ilości żelaza mieszczącej się w normach.
Przed większością stacji uzdatniania wody niezbędna jest filtracja wstępna za pomocą narurowych filtrów mechanicznych. Dzięki ich obecności urządzenia takie jak choćby zmiękczacze wody oraz ich komponenty są chronione przed zatykaniem przez drobne cząsteczki osadu.
W przypadku odżelaziaczy i odmanganiaczy wody filtr mechaniczny zakłada się za tymi urządzeniami w celu doczyszczenia wody.
Należy też wystrzegać się sytuacji, w których urządzenie filtracyjne nie jest użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Tak się dzieje w przypadku wykorzystywania zmiękczacza wody do oczyszczania takiej o wysokim stężeniu żelaza. Żywica jonowymienna faktycznie jest w stanie odfiltrować żelazo z wody, jednak przez to o wiele szybciej ulega zużyciu, a same efekty oczyszczania i jego koszty mogą okazać się niezadowalające.
Montaż stacji uzdatniania wody w praktyce
Jeśli chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób wygląda montaż stacji uzdatniania wody w praktyce, zapraszam Was do obejrzenia video z kanału Co Dziś Robimy.
Nagranie pokazuje cały przebieg montażu stacji wielofunkcyjnej Ecoperla Multitower M wraz z filtrem mechanicznym przez pracownika autoryzowanego serwisu marki Ecoperla.
Pierwszym etapem było podłączenie hydroforu przeponowego o pojemności 150 litrów. Hydrofor już wcześniej został przymocowany do ściany przez inwestora, natomiast należało go jeszcze podłączyć do instalacji.
W kolejnych etapach pojawił się filtr narurowy oraz sama stacja wielofunkcyjna wraz ze zbiornikiem na sól regeneracyjną. Następnie urządzenie zostało odpowiednio zaprogramowane i uruchomione.
Całość działa w następujący sposób. Woda ze studni wpływa do budynku, a następnie jest podawana do przeponowego zbiornika ciśnieniowego. W kolejnym etapie trafia na filtr narurowy, gdzie jest oczyszczana z zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak: piasek, rdza, iły, glina. Po wstępnej filtracji jest kierowana na stację wielofunkcyjną Ecoperla Multitower M. Specjalna mieszanka złóż filtracyjnych redukuje: wysokie stężenie żelaza i manganu, wysoki stopień twardości wody, jon amonowy oraz związki organiczne. Następnie woda jest dalej kierowana na instalację i do miejsc poboru.
Dokładne informacje o stacjach wielofunkcyjnych można przeczytać w artykule: Filtr wielofunkcyjny – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?
Kilka słów o projekcie Co Dziś Robimy
Co Dziś Robimy to kanał założony przez dwóch braci, którzy hobbystycznie zajmują się budowlanką, remontami i wykończeniem wnętrz oraz majsterkowaniem. Towarzyszy im pani „kierownik budowy” Kamila oraz kudłaty przyjaciel Teodor. W filmikach pokazywane są kolejne etapy budowy domu metodą gospodarczą za 150 tysięcy złotych. Dom powstaje według projektu Łukasza Budowlańca.
Bohaterowie dzielą się pomysłami na aranżację wnętrz oraz patentami na oszczędności w trakcie budowy domu. Podpowiadają, jakie rozwiązania powinny się pojawić oraz testują, w tym między innymi jakość wody ze swojej studni.
Przeprowadzone testy i analiza wody wykazały podwyższone stężenie żelaza, manganu oraz wysoki stopień twardości wody. Sposobem na lepszą jakość wody okazała się stacja z serii Ecoperla Tower w zestawie z filtrem mechanicznym Atlas Filtri Sanic z powłoką bakteriostatyczną.
Serwis stacji uzdatniania wody to konieczność
Aby stacja uzdatniania wody mogła funkcjonować prawidłowo, ważny jest nie tylko właściwie przeprowadzony montaż i programowanie, ale również regularny serwis. Warto pamiętać o umówieniu profesjonalnej ekipy na kompleksowy przegląd.
W trakcie jego trwania sprawdzana jest jakość wody po procesie filtracji, ustawienia sterownika, elementy głowicy sterującej najbardziej narażone na zanieczyszczenia i awarie, stan wkładów w filtrach narurowych, poprawność procesu płukania i regeneracji, stan zbiornika na regenerant, szczelność hydrauliczna układu. Dodatkowo w niektórych przypadkach przeprowadzana jest dezynfekcja.
Dzięki temu można mieć pewność, że już zainstalowana stacja uzdatniania wody będzie działała sprawnie i tak samo wydajnie przez wiele lat.
Ciekawa, naturalna recenzja 🙂 Warto obserwować, bo można dużo ciekawych rzeczy się dowiedzieć. A sama stacja wielofunkcyjna bardzo mnie zainteresowała. Muszę poczytać na jej temat, może to będzie strzał w dziesiątkę – u nas woda tez musi być ze studni, lekki żółty osad po sobie zostawia.
Dobry majster na filmie, trzeba przyznać 🙂 Nie to co połowa hydraulików, z których część nawet nie słyszała o zmiękczaczach wody… U nas również zmiękczacz montowała firma(zresztą chyba ta sama…), od której go kupiliśmy (mąż wolał mieć gwarancję, że wszystko dobrze pójdzie).
Montowano u nas w wakacje właśnie stację odżelaziającą z napowietrzaniem – nie sądziłem, że taki montaż jest tak czasochłonny. Dużo bardziej skomplikowany system to jest niż można się domyślać. Pół dnia zleciało, a to przecież tylko mały filtr 🙂