Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Sinice nad Bałtykiem skutecznie pokrzyżowały plany wielu wypoczywających. Kto wziął w tej chwili urlop i wyjechał nad polskie morze, ten pewnie pluje sobie w brodę. Dlaczego zakazano kąpieli? Czy sinice faktycznie są aż tak groźne dla zdrowia?

Już teraz z orzeźwiających kąpieli w Bałtyku nie wolno korzystać na terenie 30 kąpielisk (stan na 27.07.2018), a oprócz tego wiele zalewów oraz jezior również zostało wyłączonych z listy miejsc, w których można pływać.

Ostatni tak duży rozkwit sinicy obserwowano w 2006 roku. Wtedy z użytkowania wyłączono aż 50 kąpielisk.

Plamy przypominające rozlany olej, gęste kożuchy unoszące się na morzu, przykry zapach wody, mętność to oznaki bytowania sinic w wodzie. Przed wejściem do morza czy jeziora warto zwrócić na to uwagę.

W takich wodach nie wolno się kąpać, a nawet do nich wchodzić. To szczególnie ważne w przypadku, gdy wyżej opisanym zjawiskom towarzyszy dodatkowo pienienie się wody.

Jeśli jednak przydarzy się kąpiel w wodzie z sinicą, należy jak najszybciej i najdokładniej przepłukać skórę czystą wodą, a strój kąpielowy wyprać.

Skąd wzięły się sinice?

Obecność sinic w wodzie jest uzależniona od kilku czynników. Do rozwoju potrzebują dobrze nagrzanej wody o temperaturze minimum 18 stopni Celsjusza, dużego nasłonecznienia oraz braku silnego wiatru.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem mającym ogromny wpływ na występowanie sinicy w wodach jest eutrofizacja. A co to takiego? Naukowo mówiąc proces, w którym do zbiorników wodnych trafia zbyt dużo pierwiastków biofilnych. To powoduje wzrost żyzności wód i ich zakwitanie.

Czym właściwie są sinice?

Sinice, choć kiedyś uważano, że są roślinami lub glonami, w rzeczywistości stanowią skupisko prostych mikroorganizmów. Ich zielona barwa wynika z obecności chlorofilu, który stosują do procesu fotosyntezy. Są to organizmy samożywne. Doskonale przyswajają azot z atmosfery, który z czasem przetwarzają w azotany i azotyny. Dzięki temu świetnie dostosowują się do każdego środowiska.

Sinice są w pełni odporne na długotrwałe susze i bardzo wysokie temperatury. Te bakterie uwielbiają bytować w słonej wodzie. Do tego upalne lato i woda rzeczna, która wpływa do morza wraz z zanieczyszczeniami przyczyniają się do stworzenia idealnych warunków rozwoju.

W silnie zanieczyszczonych zbiornikach wodnych mogą występować sinice wydzielające toksyny. Te trujące substancje występują w wodzie w wielu rodzajach.

Na przykład hepatotoksyn, które mają ogromnie niekorzystny wpływ na wątrobę. Z kolei neurotoksyny oddziałują na układ nerwowy powodując w najgorszym wypadku niewydolność dróg oddechowych.

Kiedy sinice unoszą się na powierzchni wody, toksyny nie ulegają uwolnieniu. Największe prawdopodobieństwo zakażenia występuje w momencie, kiedy komórki obumierają i opadają na dno. Wtedy właśnie wydobywają się z nich najgroźniejsze substancje.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie sinice produkują toksyny. Istnieją nawet odmiany, które mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

Jakie dolegliwości powodują?

O chorobach i dolegliwościach, które powodują sinice możemy dowiedzieć się z raportów Światowej Organizacji Zdrowia. Ta instytucja podaje, że rodzaj schorzenia powodowanego przez sinicę jest w dużej mierze uzależniony od toksyny, jaką ta powoduje. Oprócz tego rodzaj schorzenia zależny jest od:

 • Rodzaju wody, w której doszło do zakażenia
 • Rodzaj drogi, którą doszło do skażenia (droga pokarmowa, kontakt ze skórą, etc.)

Do najczęstszych objawów zakażenia poprzez sinicę można zaliczyć:

 • Problemy żołądkowe (nudności, wymioty, skurcze żołądka, biegunkę)
 • Problemy ze skórą (podrażnienie, wysypka, pokrzywka, zaczerwienienia)
 • Reakcje typowe dla alergików (objawy astmy, podrażnienie oczu, pęcherze wokół ust i nosa)
 • Bóle gardła, głowy, mięśni i stawów
 • Gorączka
 • Pęcherze w jamie ustnej
 • Uszkodzenie wątroby

Kiedy wreszcie będzie można się kąpać?

Jedynym ratunkiem na sinice jest tak naprawdę zmiana pogody. Kiedy przyjdzie załamanie pogody bądź silne wiatry, sinice zostaną odsunięte od brzegu, a ich miejsce zajmie czysta woda. Niepocieszająca jest jednak informacja, że to może potrwać nie kilka dni lecz tygodni.

Zanim wyjedziesz, sprawdź

Przed wyjazdem na urlop warto sprawdzić czy na wybranym obszarze wystąpił problem z sinicami i czy jest w pobliżu jakieś kąpielisko, które nie zostało zanieczyszczone. To na pewno pomoże zaoszczędzić sporo nerwów po przyjeździe na miejsce.

I jeszcze dodatkowa rada na wakacje

Nieważne czy spędzacie wakacje nad naszym morzem, w górach, nad jeziorem, czy za granicą. W upalne dni zawsze pamiętajcie o odpowiednim nawodnieniu organizmu. O tym, w jaki sposób i czym nawadniać organizm w artykule: Nawadnianie organizmu w czasie upałów – co warto wiedzieć? 

A jeśli chcecie się dowiedzieć, ile wody zużywają turyści na wakacjach, koniecznie przeczytajcie artykuł Ile wody zużywają turyści na wakacjach? Szokujące fakty!

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

 • Dział merytoryczny
 • Recenzje produktów
 • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!