Strona główna » Blog » Jak woda wpływa na skórę?

Jak woda wpływa na skórę?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: wrz 28, 2020

Czy po kąpieli masz wrażenie, ze Twoja skóra wcale nie jest w najlepszej kondycji? Wydaje się być przesuszona, a czasami nawet zaczerwieniona i swędząca? Przyczyną może być woda, a właściwie zanieczyszczenia, które się w niej znajdują. Oto jedne z najczęściej występujących w wodzie zanieczyszczeń, które mogą doprowadzić do złej kondycji skóry!

W wielu gospodarstwach domowych zdarzają się sytuacje, w których wydaje się, że członkowie naszej rodziny bądź my sami dostaliśmy na coś alergii lub uczulenia. Skóra nagle zaczyna swędzieć, czerwieni się, robi się przesuszona. W pierwszej kolejności przyczyny szukamy zazwyczaj w kosmykach, których używamy na co dzień, a także w proszkach do prania i płynach do płukania. Pomimo zmian i wypróbowania rożnych rodzajów środków nic jednak nie działa. Czujemy się bezsilni. I tutaj warto wspomnieć, że przyczyny kłopotów warto poszukać nie tylko w samych środkach pielęgnacyjnych i detergentach, ale także w wodzie!

Woda może być przyczyną problemów ze skórą!

Jeśli nie kosmetyki i nie proszki do prania, warto pomyśleć o tym, że za stan naszej skóry może być odpowiedzialna właśnie woda! Zdarza się, że mogą się w niej znajdować różnego rodzaju substancje, mające niekorzystny wpływ na jej kondycję. To mogą być toksyny, ale nie tylko.

Warto wspomnieć, że woda wodociągowa jest oczyszczana, jednak mimo wszystko może zawierać w sobie także substancje, które nie mają dobrego wpływu na domowe instalacje, nasz wygląd czy zdarza się, że właśnie przez nie woda nie spełnia do końca naszych oczekiwań pod względem organoleptycznym. Więcej na ten temat pisałem już w artykule: Na co skarżą się użytkownicy wody w miastach?

Prawdziwym problemem jest jednak jakość wody z własnego ujęcia. Dopóki właściciel nie zdecyduje się na jej przebadanie, nie możemy właściwie mówić o znajomości jej parametrów i o możliwie bezpiecznym użytkowaniu. Bardzo ważne jest przeprowadzenie analizy wody w celu upewnienia się czy między innymi w wodzie nie ma szkodliwych dla zdrowia bakterii bądź zanieczyszczeń chemicznych, jak azotany, żelazo, mangan, związki organiczne, jon amonowy, siarkowodór i wiele innych. Niektóre z nich również mogą mieć wpływ na kondycję skóry podczas użytkowania wody.

Jak woda wpływa na skórę?

O tym, że na jakość wody warto zwracać uwagę wiedzą zwłaszcza osoby, które do tej pory zmagały się z problemami skórnymi lub posiadają skórę wrażliwą. Na ten temat było już w artykule: Kiedy twarda woda pogarsza stan zdrowia? Dzisiaj o zanieczyszczeniach, które mogą wystąpić w wodzie i spowodować straty związane z kondycją i wyglądem skóry.

Chlor i jego pochodne

Jednym z takich zanieczyszczeń jest chlor. Do pogorszenia kondycji skóry przyczyniają się także jego związki pochodne. Chlor występuje zarówno w wodzie z własnego ujęcia,jak też w wodzie wodociągowej. Zazwyczaj stanowi pozostałość dezynfekcji wody i nie jest obecny w dużych ilościach. Mimo wszystko zdarza się, że jest wyczuwalny w wodzie i zmienia jej właściwości organoleptyczne. Powoduje charakterystyczny smak oraz zapach, ale oprócz tego może tez podrażniać skórę.

Chlor i jego pochodne mają wpływ na warstwę ochronną skóry. Powodują, że zanika, przez co łatwiej dochodzi do infekcji oraz zmian. Te mogą wystąpić zwłaszcza przy zadrapaniach. Skóra się przesusza, zaczyna swędzieć, co powoduje odruch. Podrażnienia naskórka i brak warstwy lipidowej sprawiają, że zanieczyszczeniom łatwiej jest przenikać do środka.  Chlor może też sprzyjać nawrotom ciężkich chorób skórnych jak: łuszczyca, egzema, stany uczuleniowe,alergie, zapalenia skóry. Więcej informacji o tym zanieczyszczeniu w artykule: Chlorowana woda z kranu

Twarda woda

Choć wielu osobom może to wydawać się mało prawdopodobne, kłopoty ze skórą może powodować także woda o wysokim stopniu twardości. Jony wapnia i magnezu, z których głównie wynika, są powszechnie uznawane za minerały służące zdrowiu. I faktycznie tak jest, o ile dostarczamy je z pokarmem. W przypadku kontaktu ze skórą już może nie być tak dobrze i korzystnie.

Twarda woda występuje na terenie całej Polski w różnych wielkościach tego parametru. Kłopot dotyczy zarówno własnych ujęć, jak też wody wodociągowej. Głównym mankamentem, dobrze znanym wielu Polakom jest to, że pozostawia po sobie dość uporczywy i trudny do usuwania osad. Kolejnym skutkiem jest wysokie napięcie powierzchniowe, które tworzy twarda woda. Im jest twardsza, tym trudniej zmyć wszelkiego rodzaju detergenty, środki czystości, spłukać powierzchnie. Więcej o twardej wodzie w filmiku poniżej i artykule: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

W przypadku skóry bardzo znaczącym jest właśnie zjawisko wysokiego napięcia powierzchniowego wody. Podczas kąpieli namydlamy się, używamy żeli pod prysznic i innych kosmetyków, jednak twarda woda nie jest w stanie potem dokładnie ich spłukać. Przez to pozostają na skórze, tworząc niewidoczną dla oka mydlaną warstwę. Jej obecność sprawia, że skóra nie jest praktycznie w stanie oddychać. Przez to pojawiają się niedoskonałości, mogą wystąpić problemy z trądzikiem, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienia, łuszczenie się skóry. Przy twardej wodzie dość często obserwowane jest nadmierne przesuszenie skóry, przez które nie są w stanie zadziałać prawidłowo żadne kremy nawilżające czy balsamy do ciała. Jest to szczególnie obserwowane zwłaszcza w przypadku regularnego użytkowania twardej wody.

Twarda woda potrafi mieć bardzo niekorzystny wpływ na skórę u dzieci. Zwłaszcza tych, które już od najmłodszych lat są alergikami bądź borykają się z problemami skórnymi. Czasem kłopoty nasilają się przy każdej kąpieli, mimo stosowania naprawdę delikatnych kosmetyków.

Pestycydy

Na terenach wiejskich dość często używa się pestycydów do walki z różnego rodzaju owadami na polach uprawnych i innymi szkodnikami. Te wszystkie środki chemiczne przedostają się do głębszych warstw gleb, a dalej przenikają do wody, która może być wykorzystywana w gospodarstwach domowych.

Używanie wody bogatej w resztki silnych środków chemicznych może w rezultacie doprowadzić do sporych problemów skórnych, w tym także alergicznych. przebarwień, pieczenia, podrażnienia skóry, powstawania pęcherzy, zapaleń grzybicznych.

Arsen

Arsen występuje naturalnie w glebie i mogą zdarzyć się sytuacje, w których zostanie uwolniony do wód gruntowych. Wiele badań prowadzonych na całym świecie mówi o tym, że długotrwałe narażenie na jego oddziaływanie może doprowadzić do wzrostu ryzyka zachorowań na raka skóry. Na ciele mogą pojawić się jasne i ciemne przebarwienia. Kłopoty związane z występowaniem arsenu w wodzie dotyczą zazwyczaj wód pochodzących z terenów rolniczych i przemysłowych. Arsen może być także częścią pestycydów przenikających do gleb.

W jaki sposób usuwać zanieczyszczenia z wody?

Najlepszym sposobem na wodę do kąpieli wysokiej jakości będzie stacja uzdatniania wody składająca się ze zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej. Takie zestawy stają się coraz popularniejsze i coraz chętniej wybierane. Można się o tym przekonać, czytając artykuł: Zestawy do uzdatniania wody w domu – co warto ze sobą łączyć?

Zmiękczacze wody działające na zasadzie wymiany jonowej są najlepszym sposobem na redukcję wysokiego stopnia twardości wody. Dzięki wymianie jonowej woda staje się naprawdę miękka, nie pozostawia osadu ani też nie ma wysokiego napięcia powierzchniowego. O zmiękczaczach wody warto przeczytać tutaj: Zmiękczacz wody – naprawdę działa? Cena, opinie, gdzie kupić?

Z kolei kolumna węglowa jest wypełniona węglem aktywnym, czyli idealnym adsorbentem chloru oraz doskonałym sposobem na redukcję substancji toksycznych. Dzięki niemu woda staje się naprawdę dobra jakościowo, smaczna, o odpowiedniej barwie oraz zapachu. O tym, jak dokładnie działa węgiel aktywny było w artykule: Węgiel aktywny, czyli adsorpcja doskonała. Dobrym przykładem takiego urządzenia będzie Ecoperla Carbotower.

Jeśli w domu nie ma miejsca na duży zestaw do uzdatniania wody, warto postawić na kompaktowe rozwiązanie. Takim będzie Ecoperla Hero, czyli kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Posiada aż 40 litrów mieszanki złóż filtracyjnych wysokiej jakości, zamkniętej w kompaktowym kabinecie.

Zadbaj o kondycję swojej skóry z dobrą wodą!

Woda dobrej jakości może na nas oddziaływać w sposób niezwykle korzystny, z kolei ta, która posiada zanieczyszczenia może mieć niebagatelny, kiepski wpływ na to, co się z nami dzieje. Jednym z tych pól, na których możemy ucierpieć najbardziej jest właśnie kondycja naszej skóry. Warto o nią zadbać, tak jak i o jakość wody w domu poprzez odpowiednie uzdatnianie. To przełoży się na wiele ważnych korzyści.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.