Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Pisałem dużo o różnych rozwiązaniach do uzdatniania i oczyszczania wody. Opisywałem kilka konkretnych rozwiązań. Ale jeszcze nie poruszyłem tematu, który nurtuje wszystkich przyszłych użytkowników stacji uzdatniania i dotyczy każdego posiadającego takową. Mam namyśli oczywiście wszelakiego rodzaju usterki i awarie.

Nieważne jak wysokiej klasy stację uzdatniania wody zakupimy, jak często i dokładnie będziemy ją serwisować. Zawsze może pojawić się jakiś problem lub drobna usterka urządzenia. Dokładanie tak samo jak z drogimi samochodami. Całe szczęście koszty usunięcia drobnych awarii i czas na to potrzebny jest znacznie mniejszy niż w przypadku samochodów.

Kłopoty mogą być spowodowane zużyciem się części lub niewłaściwą eksploatacją. Zależą oczywiście od urządzenia. Jakość oczywiście ma znaczenie, ale są elementy, które niezależnie od wykonania są równie wrażliwe i podatne na uszkodzenia. Zacznijmy po kolei.

Uszkodzenia filtrów narurowych

Najbardziej popularne są filtry narurowe. Bardzo proste i skuteczne rozwiązanie. Najczęściej stosowane do filtracji mechanicznej lub filtracji przy pomocy węgla aktywnego. Rzadziej stosuje się wkłady zmiękczające lub wkłady odżelaziające.

Obudowa filtra narurowego może być wykonana z polipropylenu lub z mosiądzu. Z racji zastosowanego materiału filtr plastikowy mimo wielu zalet jest bardziej podatny na uszkodzenia. W przypadku tanich obudów najczęściej produkcji chińskiej zdarzają się, że klosz potrafi pęknąć lub odpada dno. W lepszych filtrach produkcji europejskiej lub amerykańskiej raczej się nie zdarzają takie sytuacje. Najczęstszym problemem jest przeciekanie w miejscu zakręcenia. Może to być spowodowane starą uszczelką lub przez zanieczyszczenia na gwinicie. W starych obudowach może dojść do wyrobienia się gwintów.

Wady wkładów filtracyjnych

Wkłady w użytku domowym praktycznie się nie psują. Zdarza się, że w przemyśle przy dużym ciśnieniu i zapchanym wkładzie może być on uszkodzony ale to zależy od rodzaju wkładu i filtra mechanicznego. Najczęstszym problemem jest zapychanie się wkładów i spadek ciśnienia. Może być to spowodowane złym dobraniem mikronażu lub zbyt rzadką wymianą wkładów.

Awarie centralnych filtrów do wody

Zmiękczacze wody czy odżelaziacze wody są bardziej skomplikowanymi urządzeniami niż filtr mechaniczny, więc i więcej rzeczy może się popsuć. Najważniejszym elementem takich filtrów jest głowica sterująca. Nie ma tu znaczenia czy jest to kompaktowy zmiękczacz wody czy zmiękczacz wody złożony z dwóch elementów. Głowice sterujące stanowią również najdroższy element urządzenia. W głowicy awarii ulegają części ruchome. Mogą to być np. tłoki. Z biegiem czasu mogą równie ulegać uszkodzeniu uszczelki. Rzadko ale może się zdarzyć, że uszkodzeniu ulegnie płytka sterującą. Czasami zasilacz ulegnie awarii. Jeżeli nic się nie wyświetla na głowicy najczęściej przyczyną jest właśnie zasilacz. W przypadku odżelaziaczy należy okresów czyścić głowicę. W innym przypadku może zarastać odejście do kanalizacji, wejście wody. W ekstremalnych warunkach mogą w znacznym stopniu zarastać rury przed odżelaziaczem wody co zmniejsza znacznie przepływ. Konieczne jest również okresowe przeczyszczenie inżektorów.

Wewnątrz butli ciśnieniowej znajdują się koszyki, które z czasem zarastają zanieczyszczeniami oraz w pewnych przypadkach mogą pęknąć co powoduje wypłukanie części złoża i dostanie się go do głowicy.

Zmiękczacze wody lub jonowymienniki posiadają jeszcze dodatkowy element, w którym może pojawić się usterka. Jest to zbiornik na solankę. Sam zbiornik na solanke może być uszkodzony właściwie tylko mechanicznie, ale wewnątrz zbiornika może dojść do skawalania soli. Rzecz bardzo prozaiczna, a może całkowicie zatrzymać pracę zmiękczacza wody. Taki most solny wystarczy rozbić mechanicznie. W zbiorniku znajduję się również pływak. Jest to część ruchoma, więc czasem zdarza się, że coś może się z nim stać niepożądanego.

Urządzenia te oczywiście mają jeszcze wiele innych elementów, a jak wiadomo wszytko potrafi się popsuć. Większość najpopularniejszych wymieniłem. Proszę się jednak nie obawiać czytając określenie “najpopularniejsze”. To co wymieniałem zdarza się, ale nie u każdego i nie zawsze. Chociaż jeżeli ktoś ma stację uzdatniania ponad 10 lat to musi się liczyć z tym, że prędzej czy później coś się stanie. W nowych stacjach uzdatniania wody właściwie nie powinno nic się dziać. Chyba że jest jakaś usterka na poziomie produkcji, montażu czy programowania. W tym ostatnim jednak trudno nazwać to usterką bo bardzo łatwo taki problem rozwiązać.

Jednak korzystając z tematyki chciałbym zwrócić uwagę użytkownikom odżelaziaczy wody, że przy tych urządzeniach bardzo wskazane jest serwisowanie urządzeń. Uprzedzam, nie musi to robić wykwalifikowana firma (chodź jest to wskazane). Chodzi o przeczyszczenie od czasu do czasu napowietrzacza wody oraz elementów głowicy.

Zanim woda zostanie pozbawiana żelaza w procesie filtracji, musi ona przepłynąć przez pewne elementy odżelaziacza wody. Urządzenie powinno się serwisować okresowo. Jeżeli zaniedbamy  może z czasem wystąpić awaria , a już na pewno skróci żywotność urządzenia. Częstotliwość czyszczeń zależy w dużej mierze od jakości wody. Czasami trzeba czyścić raz na pół roku. czasami wystarczy raz na dwa lata.

Uzdatnianie wody bez serwisowania

Spotykałem się z sytuacjami gdzie stacje uzdatniania wody nie były serwisowane i 10 lat i dalej działały bez problemów. Uważam jednak, że nie ma po co ryzykować. Lepiej raz na jakiś czas poświęcić 30 – 60 minut na przeczyszczenie kilku elementów lub zadzwonić do firmy, która ma w ofercie takie usługi. Można również skontaktować się ze swoim sprzedawcą. Wtedy mamy pewność, że będzie on posiadał wszystkie części zamienne do oferowanych wcześniej urządzeń.