Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Odżelaziacze wody z serii Pentair Proflow Oxy to wyjątkowe urządzenia światowego producenta. Dlaczego wyjątkowe? Właśnie dzięki nim niegdyś Erie Water Treatment zdobyło swoją pozycję na rynku uzdatniania wody (w Polsce i na całym świecie). Teraz Pentair kontynuuje ich działania. Seria Pentair Proflow Oxy wyróżnia się na tle standardowych odżelaziaczy wody. Różnicy nie widać na pierwszy rzut oka. Przyjrzyjmy się bliżej tym produktom.

Warto podkreślić, że Pentair Proflow Oxy to niegdyś dobrze znane odżelaziacze i odmanganiacze wody Erie Oxydizer PRO. Nazwa tej serii produktów uległa zmianie po przejęciu Erie Water Treatment przez światowego giganta Pentair (przeczytaj: Pentair przejął producenta zmiękczaczy wody Erie Water Treatment). Nazwa uległa zmianie, jednak wysoki standard produkcji oraz wydajność urządzenia pozostały na niezmiennie wysokim poziomie.

Firma Pentair

Pentair jest światowym producentem rozwiązań pozwalających na pełne wykorzystanie walorów, jakie daje woda. Działają oni na światowym rynku już od wielu lat, wchodząc w posiadanie wielu mniejszych zakładów i marek, takich jak między innymi Erie Water Treatment. Oferta Pentair jest bardzo szeroka i bogata. Znajdziemy w niej rozwiązania zarówno do uzdatniania wody, wszelkie komponenty, akcesoria i części zamienne, jak też produkty służące uzdatnianiu wody basenowej. Zakłady produkcyjne Pentair znajdują się między innymi w Europie.

Pentair Proflow Oxy to nie składak

Większość stacji uzdatniania wody, które usuwają z wody żelazo i mangan, powstaje z elementów składowych. Ich jakość zależy od firmy, która owe urządzenie projektuje. Są firmy, które do sprawy podchodzą profesjonalnie i dobierają elementy, które są wysokiej jakości. Są też tzw. “magicy”, którzy dobierają urządzenia na patentach, z podzespołami, które nie powinny opuścić fabryki. W tym drugim przypadku warto także mieć się na baczności co do ilości złoża filtracyjnego, które znajduje się w zbiorniku odżelaziacza wody. Może być odmienne niż na etykiecie produktowej.

Jak zatem nie “wpaść na minę” stając się ofiarą nieuczciwych sprzedawców? Tutaj z pomocą przychodzi m.in. firma Pentair i produkty z serii Proflow Oxy. Wszystkie elementy użyte przy produkcji tych urządzeń są najwyższej klasy. Podzespoły mają certyfikaty, które potwierdzają bezpieczeństwo użycia systemu do filtracji wody pitnej. Zbiornik ciśnieniowy jest w połowie przezroczysty, dzięki czemu dokładnie widać ile złoża filtracyjnego znajduje się w środku.

Zasada działania Pentair Proflow Oxy

Podstawowa reakcja chemiczna, która wykorzystywana jest przez urządzenia z serii Pentair Proflow Oxy to nasycanie wody tlenem i użycie dodatkowego katalizatora. To połączenie pozawala na efektywne usunięcie z wody żelaza, manganu i siarkowodoru.

Napowietrzenie wody powoduje dostarczenie do niej tlenu. W momencie kiedy tlen jest obecny w wodzie mogą się rozpocząć reakcje wytrącania żelaza i manganu. Jak powszechnie wiadomo, wiele odżelaziaczy wody wykorzystuje podobne procesy chemiczne w trakcie swojej pracy. Jednak większość z nim opiera swoje działanie o zewnętrzne inżektory lub środki chemiczne (typu nadmanganian potasu). Pentair Proflow Oxy opiera swoje działanie na opatentowanej technologii komory sprężonego powietrza i markowym złożu filtracyjnym Birm.

Komora sprężonego powietrza w Pentair Proflow Oxy

To opatentowana przez producenta metoda napowietrzania wody. Komora sprężonego powietrza to wręcz wizytówka całej serii Pentair Proflow Oxy. Niewielu producentów odżelaziaczy wody może poszczycić się technologią napowietrzania wody w tym samym zbiorniku, w którym znajduje się złoże filtracyjne.

Komora to tak naprawdę część butli filtracyjnej, w której znajduje się powietrze “ubite” pod dużym ciśnieniem. Woda, która jest podawana i rozbijana w komorze sprężonego powietrza ulega napowietrzeniu. Przyspiesza to proces wytrącania manganu i żelaza, a siarkowodór utlenia się do nierozpuszczonych cząsteczek siarki.

Katalityczne złoże Birm

Birm to złoże filtracyjne, które uaktywnia reakcję pomiędzy rozpuszczonym tlenem, a żelazem i manganem. Wodorotlenek żelaza/manganu (II) zamieniany jest na wodorotlenek żelaza/manganu (III)/(IV). W trakcie filtracji wytrąca się żelazo i mangan, tworząc osad na powierzchni złoża. Struktura chemiczna i właściwości fizyczne Birm’u sprawiają, że jest on idealnym środkiem filtracyjnym wielokrotnego użytku.  Złoże ma dużą żywotność i posiada duży współczynnik filtracyjny. Pracuje w szerokim zakresie temperatury.

Regeneracja bez chemii

Regeneracja złoża zachodzi w prostym cyklu przeciwprądowym. Nie wymaga użycia środków chemicznych. Takich jak sól tabletkowana (jak w przypadku jonowymienników) czy nadmanganian potasu (jak w przypadku usuwania żelaza i manganu na złożu Green Sand). Brak środków chemicznych używanych do regeneracji to duża oszczędność pieniędzy. Poza tym to sposób najbardziej przyjazny środowisku. Regeneracja bez chemii jest bezpieczna dla szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Użytkownicy POŚ nie muszą obawiać się o to, że podwyższona zawartość sodu w wodzie czy obecność KMnO₄ sprawi, że bakterie w POŚ zginą. Do oczyszczalni trafi sama woda.

Instalacja i serwis urządzenia

W standardowych systemach cały proces odżelaziania wody wymaga trzech urządzeń – inżektora (zwężki), zbiornika hydroforowego (bez przepony) oraz odżelaziacza wody (ze złożem filtracyjnym). Pentair Proflow Oxy to połączenie tych trzech produktów w jednej zintegrowanej obudowie. Brak zewnętrznych urządzeń napowietrzających znacznie upraszcza instalację urządzenia. Wystarczy podłączyć stację do instalacji wodnej i zaprogramować głowicę. Sterownik urządzenia jest intuicyjny, prosty w obsłudze. Z uruchomieniem odżelaziacza wody Pentair Proflow Oxy nie powinien mieć problemu żaden hydraulik. Przy instalacji nie musi być obecny żaden certyfikowany serwisant. Narażałoby to klientów na dodatkowe koszta.

Zakres uzdatniania wody

Urządzenie Pentair Proflow Oxy usuwa żelazo, mangan i siarkowodór. Nie oznacza to jednak, że nadaje się do każdej wody pobieranej ze studni głębinowej. Odżelaziacze wody od Pentair posiadają pewne wytyczne co do wody surowej (która ma być poddana procesowi filtracji). Najlepiej w takim wypadku wysłać wyniki analizy swojej wody do eksperta. Zapraszam do kontaktu.

Długa gwarancja

Producent bez obaw oferuje długą gwarancję na urządzenia z serii Pentair Proflow Oxy. Jeżeli woda surowa spełnia wyżej wymienione wymagania (patrz tabelka), to w samym odżelaziaczu wody nie ma co się popsuć. W momencie zakupu otrzymujemy 10 lat gwarancji na butle ciśnieniową, 5 lat gwarancji na głowicę sterującą oraz 3 lata gwarancji na elektronikę. Jest to wystarczająco długi okres, by czuć się bezpiecznie po zakupie takiego sprzętu. Każda sztuka jest testowana zanim opuści fabrykę. Sprawdzana jest nawet szczelność głowicy. Zdarza się, że z przyłączy nowego urządzenia leci woda. Nie jest to spowodowane tym, że produkt był używany.

Dane techniczne

ModelPentair Proflow Oxy 28Pentair Proflow Oxy 56
Wymiary butli (wysokość/szerokość)119 x 27 cm150 x 32 cm
Głowica sterującaPentairPentair
Wydajność (max)1,0 m³/h1,5 m³/h
Przyłącze1″1″
Ilość złoża28 litrów56 litrów
ZłożeBirmBirm
Użycie wody na regenerację290 litrów413 litry
Temperatura (min / max):4 / 48 °C4 / 48 °C
Ciśnienie (min / max)2,5 / 8,3 bar2,5 / 8,3 bar

Podsumowanie

Urządzenia z serii Pentair Proflow Oxy to z pewnością nie są kolejne (standardowe) odżelaziacze wody. To są produkty z wyższej półki, przeznaczone dla wymagających użytkowników. Wyróżniają się na tle innych stacji uzdatniania wody. Ich największą zaletą jest brak konieczności wstępnego napowietrzania wody, co znacznie ułatwia instalację całego systemu. Odżelaziacze wody od Pentair współpracują z większością wód głębinowych na terenie Polski.

Odżelaziacze wody Pentair Proflow Oxy dostępne są w sklepie internetowym