Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Zmiękczacz wody to urządzenie praktycznie bezobsługowe. Po instalacji jest gotowe do użycia i nie wymaga wizyt serwisantów. Należy pamiętać jedynie o kilku rzeczach, by eksploatacja urządzenia przebiegała bezproblemowo. W instrukcji obsługi powinny znajdować się zalecenia producenta. Kilka z nich przedstawiam poniżej.

Sprawdzanie ilości soli w zbiorniku

Najważniejsze zalecenie. Poziom soli w zbiorniku musi być regularnie sprawdzany. Minimalna ilość soli, czyli 1/3 zbiornika musi zawsze znajdować się w urządzeniu.

Zużycie soli zależy od częstotliwości regeneracji. Ta z kolei zależy od twardości wody oraz jej zużycia. Zakłada się, że zazwyczaj worek soli (25 kg) starcza na miesiąc.

Jeśli w zbiorniku zabraknie soli, system będzie produkował twardą wodę. Po sprawdzeniu poziomu soli upewnij się ,że pokrywa zbiornika jest dobrze zamknięta.

W wilgotnych pomieszczeniach zaleca się utrzymywanie niższego poziomu soli i częstszego uzupełniania zbiornika.

Sprawdzanie twardości wstępnej i końcowej

Raz na rok sprawdź twardość wody surowej oraz twardość wody przefiltrowanej. Pozwoli to określić efektywność działania zmiękczacza wody. By sprawdzić twardość nie trzeba oddawać do sanepidu. Do wykonania tej operacji niezbędny może okazać się kropelkowy tester twardości wody. Paskowe testery twardości nie są miarodajne.

Dezynfekcja zmiękczacza wody

Niewielu producentów urządzeń sugeruje dezynfekcję układu zmiękczacza wody. W przypadku wody wodociągowej nie jest to operacja niezbędna. Natomiast, gdy korzystamy z własnego ujęcia wody (studnia głębinowa) to warto użyć specjalny środek, by raz na rok zdezynfekować cały układ zmiękczający wodę.

Dezynfekcja zmiękczacza wody polega na wlaniu środka Antibacter do studni w zbiorniku solanki. Proces zachodzi samoczynnie w trakcie regeneracji.

Oczyszczanie złoża jonowymiennego

Operację oczyszczania złoża zmiękczającego powinny wykonywać osoby, które posiadają w wodzie wysokie wartości żelaza i metali ciężkich. Dotyczy to przede wszystkim użytkowników studni głębinowej. Oczyszczanie chemiczne żywicy odbywa się za pomocą środka Antidotum, który tak jak Antibacter wsypuje się do studni zbiornika solanki.

Czyszczenie zbiornika z solą

Prawidłowa eksploatacja zmiękczacza wody oraz używanie markowych tabletek solnych powinna uchronić nas przed koniecznością częstego czyszczenia zbiornika z solą. Obligatoryjnie, tylko w trakcie wymiany żywicy należy ową czynność wykonać. Operacja czyszczenia zbiornika polega na wyjęciu studni z pływakiem, wysypaniu resztek zbitej soli oraz umyciu zbiornika bieżącą wodą.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!