Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Przy obecnym wyborze rozwiązań filtracyjnych można stracić głowę. Zmiękczacze wody,  odżelaziacze, odwrócona osmoza, usuwanie manganu, azotanów, filtry mechaniczne, lampy ultrafioletowe… tylko co wybrać? Jeżeli mamy wodę ze studni to przed wyborem urządzenia należy przeprowadzić badanie wody w celu dokładnego poznania jej składu. Analiza wody pomoże w odnalezieniu optymalnego rozwiązania problemów występujących w cieczy.

Filtry do wody do mieszkania

  • Odwrócona osmoza

To jedna z najpopularniejszych metod filtracji polecana do mieszkań. Dzięki membranie osmotycznej z wody zostaną usunięte wszelkie mikroorganizmy, w tym wirusy i bakterie. Systemy są uznawane za najdokładniejszą formę filtracji przeznaczoną do domów i mieszkań. Argumentem, który przesądza o zakupie urządzeń tego typu jest fakt, że woda nadaje się do bezpośredniego spożycia, a jej zapach, barwa i smak są neutralne. Dzięki temu użytkownicy nie muszą kupować wody butelkowanej.

W ostatnich latach cena systemów odwróconej osmozy znacznie spadła, a ich jakość poprawiła się. Producenci zastosowali rozwiązania mające na celu zmniejszenie odrzutu wody do kanalizacji. Zdecydowano się na zmniejszenie rozmiarów urządzeń – to spowodowało, że możliwa jest instalacja pod zlewozmywakiem, nawet w ciasnych i małych kuchniach.

Sercem każdego systemu jest membrana osmotyczna. Każda zbudowana została z cienkich błon filtracyjnych, które zatrzymują zanieczyszczenia obecne w wodzie. W sprzedaży dostępne są różne osmozy zazwyczaj z końcówką „RO5”, „RO6” etc. Te oznaczenia informują o etapach filtracji, przez które przechodzi woda. Na przykład w systemach z oznaczeniem „RO5” woda przepłynie przez filtr wstępny mechaniczny, wkłady węglowe, membranę i tzw. filtr szlifujący (węglowy liniowy).

W każdym zestawie odwróconej osmozy można znaleźć: membranę, wylewkę, filtry, dodawany jest też zbiornik na czystą wodę. Praca tych urządzeń opiera się na ciśnieniu pochodzącym z instalacji wodnej. Jeżeli ciśnienie z sieci będzie za niskie rekomendowany jest zakup pompy ciśnieniowej, która poradzi sobie z  problemem.

  • Ultrafiltracja

To alternatywa dla systemów odwróconej osmozy, która nie usuwa z wody minerałów (niestety co za tym idzie – nie redukuje twardości wody). Filtr może zostać zamontowany pod zlewem. Jego praca również opiera się na ciśnieniu pochodzącym z instalacji. To wciąż nowy system na polskim rynku. Proces zachodzi dzięki obecności membran oraz sił molekularnych. Pory w membranie muszą być wielkości pojedynczych cząsteczek.

Ogromną zaletą ultrafiltracji jest brak odrzutu wody – całość przepływająca przez filtr jest oczyszczana. Jeżeli przeprowadzona przed instalacją systemu analiza wody wykaże, że w wodzie nie ma bakterii, wirusów i zanieczyszczeń mniejszych niż 0,1 um, filtr tego typu jest korzystnym rozwiązaniem. Nie nadaje się jednak, jeżeli występuje duża twardość wody. W sprzedaży do membrany ultra filtracyjnej dołączany jest filtr wstępny, który usunie zanieczyszczenia mechaniczne oraz filtr końcowy, który poprawi właściwości fizyczne wody.

  • Nanofiltracja

To technologia, która dopiero „raczkuje” w naszym kraju, jednak drzemie w niej duży potencjał. Działa na tej samej zasadzie, co odwrócona osmoza i ultrafiltracja – dzięki ciśnieniu przepływającej wody. W tym przypadku nie jest potrzebna wstępna obróbka wody. Optymalne ciśnienie procesowe dla nanofiltracji może być niższe niż w przypadku odwróconej osmozy. Oprócz wody pozbawionej mikroorganizmów, bakterii, wirusów, wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych użytkownik może liczyć na redukcję twardości wody (o połowę). Ma to swoje plusy i minusy. Z jednej strony woda nie jest “wyjałowiona”, ale z drugiej kamień będzie powoli odkładał się w czajniku. Będą widocznie osady w kawie i herbacie. Choć dużo mniejsze niż w przypadku wody niefiltrowanej. Nanofiltracja usuwa z wody nawet do 99,9% zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

  • Polifosfat

Polifosfat, czyli polifosforan sodu to substancja, która znajduje się wewnątrz specjalnych, małych filtrów dedykowanych do pralek, zmywarek, czy nawet do baterii prysznicowych. Nie są to filtry, które mogą oczyszczać wodę do celów spożywczych, jednak ochronią urządzenia AGD przed awarią spowodowaną nagromadzeniem zanieczyszczeń. Posiadają właściwości zmiękczające wodę. Należy je zainstalować na podpięciu urządzenia do źródła wody.

  • Filtr dzbankowy

Jedna z najpopularniejszych metod filtracji w Polsce. Jest równocześnie jedną z najłatwiej dostępnych i najbardziej rozpowszechnionych. Dzbanek można postawić w każdym miejscu, nie wymaga instalacji, jednak potrzebuje więcej uwagi. Wkłady filtracyjne w dzbankach należy wymieniać przynajmniej raz w miesiącu. Trzeba zwracać dużą uwagę na regularność wymiany, ponieważ jeżeli wkład się wyczerpie zwyczajnie przestaje działać. Rozpiętość cenowa jest dość duża – za produkty mniej znanych firm można zapłacić 20 złotych, a za wyroby lepszej jakości około 100zł. Filtry w dzbankach zmniejszają twardość wody, usuwają większe zanieczyszczenia, poprawiają smak, barwę, zapach. Woda po filtracji tego typu jest gorszej jakości, niż w przypadku zastosowania np. odwróconej osmozy.

Filtry do wody do domu

  • Centralne zmiękczacz wody

Doskonały sposób na usunięcie problemu twardości wody. Zmiękczacze można podzielić na dwa rodzaje: kompaktowe i dwuelementowe. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się tym, że cały system umieszczony jest w estetycznej, kompaktowej obudowie. Urządzenia dwuelementowe składają się ze zbiornika na sól oraz butli ze złożem zmiękczającym. Oba montowane są na wejściu wody do domu. Woda wpływa do zmiękczacza, a następnie trafia docelowo do użytkownika.

Systemy zmiękczające wodę zazwyczaj w nazwach oznaczane są cyfrą. Każda z nich oznacza ilość żywicy jonowymiennej zastosowanej w danym modelu. Oprócz samej ilości złoża podczas wyboru zmiękczacza wody ważny jest nominalny przepływ godzinowy. Niektóre zmiękczacze wody, mimo to że mają 30 litrów żywicy, są mniej wydajne niż mniejsze urządzenia. Zmiękczacze mogą działać automatycznie dzięki głowicy sterującej, która w dużej mierze odpowiada za ich pracę.

  • Filtracja membranowa

Oprócz zmiękczacza wody w domach można zainstalować wymienione wyżej systemy oparte na działaniu membrany. Wybór urządzeń zależy od problemów i stężenia zanieczyszczeń w wodzie. Systemy odwróconej osmozy można zainstalować po zmiękczaczu wody w celu usunięcia nadmiaru sodu, który może znajdować się w wodzie. Takie rozwiązanie preferują osoby, które muszą stosować dietę niskosodową zalecaną przy chorobach serca.

  • Filtr węglowy

Najlepiej zastosować go, jeżeli w wodzie wyczuwalny jest zapach chloru. Woda pochodząca z wodociągów, ale też ze studni może być chlorowana i stąd obecność tej substancji w wodzie. Związki pochodne chloru mogą być niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Taki filtr montowany jest na wejściu wody do domu. Filtr węglowy poprawia walory smakowe, zapachowe oraz barwę wody.

  • Filtr mechaniczny

Montowany nie tylko przed profesjonalnymi urządzeniami filtracyjnymi, takimi jak: zmiękczacze, czy odżelaziacze, ale też samodzielnie. Czasami dochodzi do awarii wodociągów lub przeprowadzane są prace konserwatorskie, które najpierw skutkują odcięciem dopływu wody, a po jakimś czasie z kranów płynie brudna woda pełna piasku i innych zanieczyszczeń. Filtr mechaniczny ma usuwać takie zanieczyszczenia. Użytkownik nie musi spuszczać brudnej wody, a tym samym ją marnotrawić. Po zastosowaniu filtra nie powinny wystąpić problemy z zanieczyszczeniami mechanicznymi w wodzie.

  • Lampy bakteriobójcze

Lampy sterylizujące z promieniowaniem UV to propozycja dla osób posiadających własne ujęcie wody. Posiadanie własnej studni to udogodnienie, ale też odpowiedzialność, ponieważ należy pamiętać o jej zabezpieczeniu i dezynfekcji. W wodach podziemnych często mogą znajdować się groźne bakterie i wirusy. Jeżeli studnia głębinowa jest jedynym lub pierwszym wyborem źródła wody do spożycia często zalecane jest stosowanie promieniowania UV, z powodu dużej odporności mikroorganizmów na dezynfekcję, chociażby chlorem.

Zaletą takiej lampy bakteriobójczej jest brak potrzeby używania jakichkolwiek dodatkowych środków chemicznych. Jedynie przed instalacją lampy trzeba zdezynfekować ujęcie wody. Woda przepływa przez wnętrze lampy i zostaje napromieniowana. Nie dochodzi do odrzutu wody.

  • Usuwanie żelaza i manganu

Zazwyczaj w wodzie jednocześnie występuje problem żelaza i manganu, dlatego na rynku proponowane są urządzenia, które radzą sobie z usuwaniem obu pierwiastków. Jego działanie opiera się na zamianie związków rozpuszczalnych na nierozpuszczalne, a następnie ich usunięciu. Do tego służy specjalna kombinacja złóż lub jedno złoże znajdujące się wewnątrz butli odżelaziacza. Odżelazianie może odbywać się przez utlenianie, osadzanie, wypłukiwanie lub zastosowanie złóż katalitycznych, które utleniają, a jednocześnie zatrzymują na swojej powierzchni żelazo i mangan.

Innym sposobem na odżelazianie są systemy zawierające złoże o nazwie Greensand. Wadą tej metody jest wykorzystanie środków chemicznych, które mogą przedostawać się do wody. Wśród urządzeń dostępnych na rynku pojawiły się takie, których metoda odżelaziania opiera się na zastosowaniu tak zwanej poduszki powietrznej wewnątrz zbiornika ciśnieniowego. Dzięki temu zanim woda przejdzie przez złoże jest napowietrzana bez potrzeby używania zbiornika bezprzeponowego hydroforowego.

  • Urządzenia usuwające azotany z wody

Kolumny filtracyjne, które działają na zasadzie wymiany jonowej. Są bezobsługowe z automatyczną regeneracją. Oprócz azotanów usuwają z wody siarczany. Azotany występują w wodzie ze studni. Przede wszystkim w płytkich studniach gdy dopływa do nich woda powierzchniowa zanieczyszczona nawozami. Azotany w wysokim stężeniu są groźne dla zdrowia.

  • Stacje multifunkcyjne

To urządzenia kompleksowo dopasowane do potrzeb klienta. Stosowane w przypadkach, kiedy w wodzie występuje kilka istotnych problemów z wodą. Może to być połączenie zmiękczacza, odżelaziacza i odmanganiacza lub wiele innych opcji. Instalacja takich systemów ma na celu jak najdokładniejsze usunięcie wszystkich zanieczyszczeń i doprowadzenie wody do jak najlepszej jakości.

Podsumowanie

Przed wyborem swojego systemu warto poczytać o produktach, dowiedzieć się o nich, jak najwięcej lub zapytać eksperta. Zapoznanie się z historią producenta, uzyskanie informacji dotyczących podzespołów, parametrów z pewnością ułatwią decyzję. Warto też upewnić się, czy na rynku jest łatwy dostęp do części zamiennych.