Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Sprzedaż basenów ogrodowych w ostatnim roku znacznie wzrosła. Do takiej tendencji przyczyniła się przede wszystkim pogoda. Lato 2015 było bardzo gorące.

Można wybudować duży basen (co wiąże się z wysokimi kosztami) lub kupić gotowy, rozporowy (basen do rozkładania w sezonie letnim).

Niezależnie od wielkości basenu – wodę w basenach trzeba regularnie wymieniać lub oczyszczać. Zazwyczaj ze względu na cenę wody oraz na jej ilość większość osób wybiera tą drugą opcję.

Mętna woda

Mętność wody w basenie powodują zanieczyszczenia mechaniczne. Liście, owady i inne osady można usuwać przy pomocy siatek lub kratek w basenach. Nowoczesne baseny posiadają często automatyczne systemy przykrywania tafli wody. Rozwiązanie to ma wiele zalet, ale wiąże się z tym pewna wada, o której wspomnę później.

Zielona woda

Częstym problemem, z którym borykają się użytkownicy basenów jest rozwój glonów (alg) w wodzie. Najbardziej narażone są baseny w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Pierwszymi oznakami obecności glonów są pojawiające się śliskie naloty na dnie basenu. Może pojawiać się zmętnienie wody lub jej zabarwienie.

Bakterie w basenie

Przykry zapach wody basenowej i śliskie osady na dnie basenu to sprawka flory bakteryjnej. Zanieczyszczenia biologiczne (liście, owady, nasiona traw) z czasem gniją, stając się pożywką dla bakterii i mikroorganizmów.

Uzdatnianie wody w basenie

Oczyszczanie wody polega na filtrowaniu jej przy pomocy różnych ośrodków filtracyjnych. Zastosowanie znajdują to filtry piaskowe, mechaniczne zatrzymujące stałe zanieczyszczenia, filtry węglowe na powierzchni których zachodzi adsorpcja zanieczyszczeń. Czasami stosuje się również lampy UV do ciągłej dezynfekcji wody. Dezynfekcję stosuje się gównie do usuwania i ograniczenia rozwoju bakterii i glonów.

Chlorowanie wody

Najpopularniejszą metodą dezynfekcji jest stosowanie chloru. Można go dozować ręcznie lub automatycznie. Stosuje się go zarówno w formie płynnej jak i stałej. Chlor wprowadza się w różnej postaci. Na rynku jest dostępnych wiele środków handlowych zawierających chlor lub można zakupić bezpośrednio podchlorynu sodu (łatwo dostępny, niedrogi i nie sprawia problemów w przechowywaniu. Środki dostępne na rynku zazwyczaj łatwiej dozować. Są dostępne konkretne instrukcje mówiące, o tym jak należy dozować podchloryn, aby nie stanowiło to większego problemu.

Lampy bakteriobójcze

Na Polskim rynku dostępne są również inne sposoby przeprowadzania dezynfekcji wody. Niestety są one zbyt kosztowne kosztowne lub mają niższą zawartość chloru.

W tym miejscu warto nadmienić dezynfekcję ozonem, elektrolizę soli w procesie, którą generowany jest chlor, lampy UV o których już wspomniałem wcześniej oraz dezynfekcję „tlenem aktywnym” w postaci różnorodnych preparatów.

Odczyn pH i korekta chemiczna

W wodzie basenowej należy często dokonywać korekty innych parametrów, bardzo często konieczna jest zmiana pH wody. Zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie jonów wodorowych może powodować podrażnienia skóry, wytrącanie się nadmiaru kamienia, oraz zmniejszać działania środków dezynfekujących dodawanych do wody. Bez większej trudności można zakupić środki do korekty pH, bardzo często są to roztwory kwasów lub zasada o określonym stężeniu. W procesach korekty znajdują jednak zastosowanie również inne mieszanki związków chemicznych.

Twarda woda i kamień

Inną niedogodnością, o której nie można zapomnieć jest wysoka twardość wody. Wysokie stężenie jonów wapnia i magnezu w wodzie może powodować jej mętnienie. Jednak największym problemem jest kamień, który może obrastać urządzenia do oczyszczania wody basenowej. Zmniejsza to ich żywotność, a w przypadku wysokiej twardości lub zaniedbania może nawet uszkodzić prace filtrów i innych elementów układu oczyszczania.

Systemy przykrycia tafli basenu

Twarda woda to także problem dla automatycznych systemów przykrywania basenów. Zadaszenia basenowe są bardzo wygodne, ale jeżeli w wodzie występuje duża twardość – trzeba je regularnie czyścić. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia systemu.

Zmiękczacze wody

Można doraźnie rozwiązać problem przez stosowanie preparatów ograniczających pojawianie się kamienia. Niestety takie środki nie zawsze wystarczają. Pewniejszym rozwiązaniem jest zmiękczenie wody. System zmiękczania wody do basenu można spokojnie połączyć ze zmiękczaniem wody na cały dom.

Żelazo i mangan w wodzie

Częstym problemem we własnych ujęciach może być obecność żelaza lub manganu. Niestety taka jest nasza polska woda. Jest kilka preparatów mogących ograniczyć ilość osadów, ale w większości przypadków nie obejdzie się bez stacji uzdatniania wody. Nie będę wdawał się tu w szczegóły, gdyż temat usuwania manganu i żelaza był omawiany tu kilkukrotnie.

Którą metodę oczyszczania wody wybrać?

Wybór metody i sposobu uzdatniania wody w basenach zależy od wielu czynników. Niestety jednym z ważniejszych jest zasobność portfela. Na szczęście nie wszystkie rozwiązania są tak kosztowne jak np. elektroliza soli. Przy doborze właściwej metody warto skonsultować się ze specjalistą. Istotny jest rodzaj basenu, skład fizykochemiczny wody oraz czas jaki poświęcamy na utrzymaniu basenu we właściwej kondycji.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!