Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


W całej swojej karierze eksperckiej w branży uzdatniania wody spotykałem się już z różnymi nazwami: odkamieniacze wody, uzdatniacze wody, zmiękczacze wody. Jakie są różnice między nimi i którego z nich warto użyć?

Problemy z nazewnictwem

Może niektórych to rozczaruje, ale… użytkownicy pisząc czy mówiąc o uzdatniaczach, odkamieniaczach i zmiękczaczach wody mają na myśli jeden produkt, którym jest najczęściej kompaktowy, rzadziej dwuelementowy, zmiękczacz wody działający na zasadzie wymiany jonowej. W Internecie można się zetknąć ze wszystkimi nazwami, ich zastosowanie zazwyczaj zależy od tego, czy dany użytkownik miał wcześniej styczność z tego typu produktami, czy też nie.

Oficjalnie stosowaną przez producentów nazwą urządzeń do likwidacji wysokiego stopnia twardości wody jest zmiękczacz wody. Produkty do usuwania twardości wody oraz pośredniej walki z kamiennym osadem figurują w sklepach właśnie pod tą nazwą.

A czym właściwie jest sławetny kamień odkładający się na dnie czajnika?

I tutaj warto wspomnieć w ramach ciekawostki o pewnym niuansie w nazewnictwie. Wiele osób o popularnym kamieniu mówi także „kamień wodny”. Nieważne jak nazywany, w rzeczywistości jest osadem/kamieniem kotłowym.

Jest to warstwa osadu, która powstaje w wyniku rozkładu wodorowęglanu wapnia i magnezu. Ta reakcja zachodzi pod wpływem działania wysokiej temperatury. Jej skutki są widoczne zwłaszcza u osób, które mają problem z wodą o wysokim stopniu twardości.

W procesie na przykład gotowania dochodzi do rozkładu jonów wodorowęglanowych do form węglanowych. Węglany, które są najtrudniej rozpuszczalne wytrącają się z wody właśnie w postaci kamiennego osadu.

Więcej przeczytasz w artykule Co to jest kamień w wodzie?

Gdzie może się pojawiać osad?

Osad zbiera się zazwyczaj w zbiornikach, różnego typu urządzeniach oraz naczyniach, wewnątrz kotłów, czajników, bojlerów, garnków, na elementach podgrzewających wodę, wewnątrz rur, w instalacjach, w których występuje para wodna.

Kamień kotłowy wyrządza wiele szkód w instalacjach, jednak jedną z najbardziej dotkliwych jest to, że jego obecność powoduje ogromne straty energii cieplnej. A co oprócz tego? Miejscowe przegrzania lub niedogrzania, zmniejszenie światła rur, liczne awarie, mniejszy przepływ, może dochodzić do korozji pod osadem.

Oprócz tego twarda woda powoduje wiele szkód zauważalnych dla oka. Przede wszystkim większe zużycie detergentów (środki czyszczące, proszki do prania, płyny do płukania, etc.) oraz kosmetyków (szamponów, żeli pod prysznic, balsamów do ciała), smugi oraz zacieki na armaturze, a także innych powierzchniach mających styczność z wodą. Tkaniny po praniu w twardej wodzie są szorstkie, a pralki, zmywarki i inne urządzenia AGD mające styczność z twardą wodą mogą ulegać częstym awariom.

Jak wygląda problem twardości wody w Polsce?

O tym problemie można dowiedzieć się z infografiki przygotowanej przez markę Ecoperla. Na mapie dobrze widać, że większość regionów naszego kraju ma problem z wysokim stopniem twardości i osadem.

infografika przedstawiająca problem twardej wody w Polsce

Nazwa nie jest ważna – istotny jest efekt!

Nieważne czy odkamieniacz, uzdatniacz, czy zmiękczacz wody – warto go stosować, aby na dobre pozbyć się osadu, kamienia, czy jak ktoś woli „kamienia wodnego”, a także innych problemów, które powoduje twarda woda w domu.